بعد از رابطه عاطفی

شکست عشقی می‌تواند یکی از تلخ‌ترین تجربه‌های زندگی باشد. چه بسیار زوج‌هایی که ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از طلاق رسمی نیز قادر به پذیرش این اتفاق نیستند، چرا که التیام زخم جدایی فرایندی است که قطعا یک‌شبه حاصل نمی‌شود.

معمولا هر چقدر مدت بیشتری باهم زندگی کرده و از عشق‌تان مایه گذاشته باشید، سخت‌تر می‌توانید با شکست رابطه‌تان کنار بیایید. کسانی که پس از جدایی همچنان امیدوارند که همسر سابق‌شان بازگردد، دیرتر به زندگی عادی برمی‌گردند. چسبیدن به این روزنه‌ی امید می‌تواند باعث وضعیتی برزخی شود که زخم جدایی را دیرجوش‌تر خواهد کرد.

بیشتر ما با این امید وارد رابطه ای می شویم که انتهایی آن جدایی نباشد. به خصوص ازدواج که بر این پایه است که دو طرف تا زمان مرگ از هم جدا نشوند.

از جمله دلایل پایان یافتن رابطه ها می تواند اختلافات شخصی ،نداشتن وقت کافی برای باهم بودن، عدم تعامل با یکدیگر، نارصایتی جنسی و.. باشد.

پایان دادن به یک رابطه، سخت ترین کاری است که انجام می دهیم. مهم نیست در کدام مرحله از هم جدا شدن هستید، دانستن نحوه جدا شدن می‌تواند این جدایی را برای شما هموارتر کند و آسیب و ضربه کمتری به هر دو طرف وارد شود.

از مواجهه با او در شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید

واقعا کار سختی است، اما این سختی را به جان بخرید و نامزد یا همسر سابق‌تان را از همه‌ی شبکه‌های اجتماعی‌تان پاک کنید. البته اگر اکانت (حساب کاربری) طرف مقابل برای مشاهده‌ی عموم آزاد باشد، آن‌وقت کارتان کمی سخت‌تر است، چون حتی اگر از فهرست مخاطبان‌تان حذفش کنید، باز هم اگر وسوسه شوید، به‌راحتی می‌توانید حس کنجکاوی‌تان را برطرف کنید. واقعیت این است که شبکه‌های اجتماعی حس نزدیکی و صمیمیت ایجاد می‌کنند. این حس درمورد خانواده و دوستان می‌تواند جنبه‌های مثبتی داشته باشد.

برخی از افراد با وجود اینکه سال‌ها از جدایی‌شان می‌گذرد و هیچ برخورد و صحبتی با یکدیگر نداشته‌اند، دائما فعالیت‌های طرف را در شبکه‌های اجتماعی پیگیری می‌کنند و به همین دلیل نمی‌توانند به زندگی عادی برگردند.

شماره‌ی تماسش را از فهرست مخاطبان‌تان حذف کنید

اگر پیوند بین‌تان واقعا قطع شده است و دیگر هیچ دلیلی برای ارتباط با یکدیگر ندارید، پس شماره‌ی تماسش را از فهرست مخاطبان‌تان حذف کنید. خیلی از ما عادت داریم که حتی شماره‌هایی را که دیگر به‌کارمان نمی‌آیند، در فهرست مخاطبان‌مان ذخیره نگه می‌داریم. اما اگر بتوانید هر چیزی را که پس از جدایی به یکدیگر وصل‌تان می‌کند، کنار بگذارید، قطعا راحت‌تر می‌توانید به زندگی عادی برگردید و رابطه‌ی جدیدی را پس از التیام درد جدایی با فرد دیگری آغاز کنید.

بپذیرید که دیگر گزینه‌ی مناسبی برای یکدیگر نیستید

یک رابطه از روزی که شکل می‌گیرد، متحمل فرازونشیب‌های مختلفی می‌شود و همین فرازونشیب‌ها ممکن است از دوام رابطه بکاهند. فرقی نمی‌کند که چند وقت با یکدیگر زندگی کرده‌اید و چقدر از هم خاطره دارید، اگر رابطه‌تان درحال حاضر هیچ جنبه‌ی مثبت و سالمی ندارد، پس شاید بتوان گفت که حداقل از اینجا به بعد گزینه‌ی مناسبی برای یکدیگر نیستید.

ممکن است در آغاز رابطه‌تان جفت معقولی به‌نظر می‌رسیدید، اما واقعیت این است که ما آدم‌ها با گذشت زمان تغییر می‌کنیم و گاهی این تغییرات در جهتی است که باعث می‌شود از هم فاصله بگیریم و دیگر تناسب لازم را نداشته باشیم.

حرف‌هایتان را در دل‌تان نگه ندارید

به‌جای اینکه همه‌ی ناراحتی‌هایتان را در دل‌تان نگه دارید و از درون بشکنید، بد نیست هر چیزی را که باعث رنجش‌تان شده است، در قالب نامه‌ای به طرف مقابل روی کاغذ بیاورید و از این طریق خودتان را تخلیه کنید. قرار نیست این نامه به کسی ارسال شود، بلکه فقط وسیله‌ای است تا احساسات‌تان را بدون هیچ سانسوری بیرون بریزید. اگر فکر می‌کنید که می‌توانید همه‌ی حرف‌هایتان را رودررو بزنید، آن‌وقت شاید نوشتن نامه‌ کمکی به حال‌تان نکند. اما اگر صحبت رودررو مدنظرتان نیست، در این‌صورت شاید نوشتن حرف‌هایتان در نامه‌ی سوزناکی که هرگز قصد ارسالش را ندارید، انتخاب بهتری باشد.

از توهین کردن به شریک عاطفی تان خودداری کنید

ممکن است زمانی که شریک عاطفی تان تصمیم به جدایی با شما می گیرد و حرف از تمام شدن رابطه می زند شما عصبانی شوید و واکنش های عصبی نشان دهید و سعی کنید شخصیت طرف مقابلتان را زیر سوال ببرید و به او بی احترامی کنید.

ولی باید دقت کنید که از این کار خودداری کنید، چون این یک واکنش هیجانی و لحظه ای است و ممکن است زمانی که آرام تر شوید خود را بابت حرف هایی که زده اید سرزنش کنید و احساس کنید که اگر این حرف ها را نمی زدید و بی احترامی نمی کردید شریک عاطفی تان با شما می ماند و شما را ترک نمی کرد.

در صورتی که جدایی شما با فرد مقابل ربطی به صحبت ها و بی احترامی های شما ندارد و شریک عاطفی تان از قبل تصمیم خودش را گرفته بوده. ولی بی احترامی شما به او سبب شرمندگی شما و سرزنش کردن خودتان می شود.

بعد از التیام کامل، می‌توانید به شروع یک رابطه‌ی جدید فکر کنید

البته که هرگز پس از شکست عشقی نباید در شروع یک رابطه‌ی جدید عجله کرد. سعی کنید زمانی وارد یک رابطه‌ی جدید شوید که دیگر خوب می‌دانید چه خصوصیاتی در طرف مقابل برای‌تان اهمیت دارد و از چه خصوصیاتی بیزارید. پس از اینکه مدتی در زندگی مجردی ماندید و بالاخره با تجربه‌ی شکست عشقی کنار آمدید و خودتان را بازشناختید، اتفاقا ایده‌ی بدی نیست که به فکر شروع یک رابطه‌ی جدید باشید. اما اگر احساس خودکفایی و شادابی می‌کنید و بر احساسات‌تان آگاهی و تسلط دارید و در کنار همه‌ی اینها از رویارویی با مسیر جدیدی که پیش‌روی‌تان قرار گرفته است، احساس هیجان می‌کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که به مرحله‌ی آمادگی برای شروع یک رابطه‌ی جدید رسیده باشید.

دنبال اهداف و علایقتان بروید

سعی کنید در این زمان به کارهای عقب افتاده خود برسید، اکنون زمان آن است که کمی به خود برسید و کارهایی را که مدت ها قصد انجام آن را داشتید و آنها را به تعویق انداخته بودید را انجام دهید.

درست است که ممکن است در این شرایط انرژی و انگیزه و حوصله ی انجام کاری را نداشته باشید.

ولی در نظر داشته باشید که شما نیاز است حرکت را شروع کنید تا بتوانید کم کم و به مرور انگیزه تان را به دست بیاورید.

البته توجه کنید که هدف های خیلی بزرگی برای خودتان انتخاب نکنید چون ممکن است خیلی زود از آنها دست بکشید،.

بلکه از هدف های کوچک تر و راحت تر شروع کنید تا بتوانید حرکتتان را در مسیر شروع کنید و انگیزه ی حرکت در شما ایجاد شود.