سیمای اعتیاد در خانواده

.بیماری اعتیاد دارای یک روند تدریجی است و به آرامی از مصرف تفننی و مقطعی ، به مصرف جدی و دائمی تبدیل می شود. از این رو بسیاری از افرادی که مصرف مواد مخدر را آغاز می کنند، نمی دانند که دچار شدن به بیماری اعتیاد را در پیش رو دارند. به طور معمول فرد مبتلا از پیشرفت بیماری در خود مطلع نیست و زمانی متوجه این موضوع می شود که دیگر دیر شده است. اعضای خانواده نیز معمولاً نمی دانند که چه بلایی برسرعزیزشان می آید و تنها زمانی متوجه این موضوع می شوند که تغییرات ناخوشایندی در رفتار و حالات روانی او ایجاد شده است.

 با شدت گرفتن اعتیاد، فرد معتاد به ناچار وقت و انرژی بیشتری برای تهیه و مصرف مواد و یا ترک آن صرف می کند. تهیه و مصرف مواد به تنها مساله مهم زندگی فرد معتاد بدل شده و او به تدریج رابطه خود با اعضای خانواده را کم تر می کند. در عوض رابطه بین فرد معتاد و مواد مخدر، به مفهومی بسیار واقعی به بخشی از محیط خانواده تبدیل می شود. اعضای خانواده ممکن است تا حدودی متوجه بروز برخی از تغییرات باشند، اما به طور کلی قادر به تعیین این که چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است نمی باشند.

 اعتیاد تاثیرات جبران ناپذیر و سختی بر روی خانواده دارد که بی اعتمادی،  خشم درونی، مشکلات خانوادگی، تنهایی، انکار و تغییرات رفتاری بخشی از این مشکلات است که شما میتوانید به کمک متخصیین و کارشناسان این حوزه با آموزش ها و کسب مهارت های لازم از تمامی این مشکلات رهایی پیدا کنید، اعضای خانواده باید حقیقت این بیماری، تاثیر آن بر روی فرد مصرف کننده، و تاثیر آن بر روی خانواده و جامعه را درک کنند، و این حقیقت تنها با آموزش امکان پذیر خواهد بود. خانواده های گرامی باید این مسأله را بدانند که اگر در ایام کرونا با کنجکاوی فرزندان خود برای کشف و تجربه ماده مخدر مواجه شدند باید با چه مهارتی این مشکل را مدیریت کنند.

در این مسیر هیچ کس نباید شانه خالی کند و کسانی که مستقیم یا غیر مستقیم با این بیماری مواجه هستند، باید نقش خود رو به درستی ایفاء کرده، تا به اندازه سهم خود جلوی این آسیب و بیماری پیچیده رو بگیرند.

مهمترین اهداف آموزشی این دوره عبارتند از:

  1. آشنایی با انواع مخدر سنتی و عوارض سوء مصرف آنها از دیدگاه بیولوژی، روانشناختی، اجتماعی و معنوی
  2. آشنایی با انواع مخدر صنعتی و عوارض سوء مصرف آنها از دیدگاه بیولوژی، روانشناختی، اجتماعی و معنوی
  3. آشنایی با عوامل زیستی، عوامل روانی و عوامل اجتماعی منجر به بروز اعتیاد
  4. آشنایی با عوامل محافظت کننده برای پیشگیری از اعتیاد
  5. آشنایی با درمان های متداول و معمول سوء مصرف مواد مخدرجهت مداخله و تصمیم گیری های درست

معرفی مدیر دپارتمان سیمای اعتیاد و خانواده

دکتر میرعون موسوی

 دکترای روانشناسی.درمانگر و مدرس آموزش و پرورش

سوابق آموزشی:

– مدرس رسمی آموزش و پرورش جمهوری اسلامي ایران از سال1371

– عضو سازمان نظام روانشناسي و مشاوره کشور و دارای پروانه اشتغال تخصصي

– سابقه 20 ساله در معاینات پزشکي دانش آموزان (گوش و سنجش شنوایي(

– مدرس و مشاور خانواده، تربیتي و تحصیلي در مدارس

– سابقه 12 ساله در امور مشاوره و ترک اعتیاد، با فعالیت در کلینیک MMT

– مدرس اعتیاد و ایدز در سطح مدارس تهران

سوابق اجرایی:

– مدیرگروه دپارتمان پیشگیری و ارتقاء سلامت بنیاد آسیب های اجتماعي کشور

– عضو انجمن علمي هیپنوتیزم بالیني ایران

– مجری و برگزارکننده دوره های همایشي(یکساله) مشاوره خانواده با عنوان “خانواده سالم” برای کارکنان شرکت پاسارگاد صنعت باطری

– مدیر برگزاری دوره های مهارت و اختلالات یادگیری در سطح مدارس تهران

– بازرس ویژه پایگاه های سنجش سلامت آموزش و پرورش