مدل‌های کوچینگ‌

انواع مختلفی از مدل‌های کوچینگ‌ وجود دارد که در اینجا برخی از آنها را به طور مختصر بررسی می‌کنیم:

مدل GROW

در این مدل، رهیار (کوچ) به زمینه تنظیم اهداف، ارزیابی شخصیت شما، به کارگیری تکنیک طوفان مغزی و شناسایی آن چه که می‌خواهید انجام دهید، می‌پردازد.

رهیاری (کوچینگ‌) همکاری فعالانه (Coactive)

رهیار (کوچ) در این مدل با شما یک ارتباط دوطرفه برقرار می‌نماید و سوالات قدرتمندی می‌پرسد تا به شما کمک کند که از دیدگاه جدیدتری به پیرامون و اهداف‌تان نگاه کنید؛ سپس به شما کمک می‌کند تا یک برنامه‌ی عملیاتی تنظیم نمایید و آن را انجام دهید.

رهیاری (کوچینگ) NLP یا نورولوژیکی

در این مدل، رهیار (کوچ) با استفاده از تکنیک‌های نورولوژیکی به شما کمک می‌کند تا اعتقادات و باورهای محدودکننده‌تان را تغییر دهید و برای استفاده از همه‌ی پتانسیل‌تان، الگوهای پنهان تفکر را کشف کنید و آرامش را برای خودتان به ارمغان بیاورید.

رهیاری (کوچینگ‌) روانشناسی مثبت

رهیار (کوچ) در این مدل، با استفاده از تکنیک مارتین سلیگمن به شما کمک می‌کند تا به خوشحالی و شادی دست پیدا کنید.

رهیاری (کوچینگ‌) هستی شناسانه (Ontological)

رهیار (کوچ) در این مدل، با بررسی فیزیولوژی، خلق و خوی، احساسات و زبان شما، کمک می‌کند که شکست‌های زندگی‌تان را بشناسید و آن عواملی که مانع برطرف کردن این شکست‌ها می‌شود را تغییر دهید.

ویژگی‌های اصلی مدل‌های رهیاری (کوچینگ‌)

با وجود تنوع ویژگی‌های این مدل‌ها، طبق نظر اوکانر و لاگس (۲۰۰۷) سه ویژگی اصلی را می‌توان برای همه‌ی مدل‌های رهیاری (کوچینگ) برشمرد که عبارتند از:

حمایت و هدایت حواس و توجه شما: رهیار (کوچ) شما بزرگ‌ترین حامی شما است و کار او به جای مبتنی ‌بودن بر دستور کار خودش، به ارزش‌ها و اهداف شما بستگی دارد و برنامه‌ی کاری خود را بر اساس این دو مورد، تنظیم می‌کند. آنها با سوالاتی که از شما می‌پرسند، ذهن و حواس شما را هدایت می‌کنند به عبارتی دیگر با استفاده از یک چراغ قوه، مناطق تاریکی که نمی‌بینید را برای شما روشن می‌کنند.

۲. معنا دادن به چیزی که شما می‌گویید: به شیوه ای فراتر از تفکر شما: کوچ(رهیار)، چشم‌انداز و دیدگاه متفاوت و کارآمدتری را به شما بازتاب می‌دهد تا به شما در ایجاد استراتژی‌ها، شیوه‌های جدید و شروع به تغییر کردن، کمک کند.

۳. کمک کردن به شما در انجام اقدام عملی: در نهایت رهیار (کوچ) به شما کمک می‌کند تا دیدگاه جدیدتان را به یک ‌برنامه‌ی عملیاتی تبدیل کنید. رهیاری (کوچینگ) یک فرایند مبتنی بر راه حل است و برنامه‌ی عملیاتی در قلب آن جای دارد. برنامه‌ای که با کمک رهیار (کوچ) خود تنظیم می‌کنید، همیشه سازنده‌تر از آن برنامه‌ای است که خودتان به تنهایی تنظیم کنید، زیرا وقتی با رهیار (کوچ) همراه می‌شوید، دیگر احساسات و حالات روحی قدیمی را ندارید و این‌ کار را با روش‌های قدیمی که قبلاً خودتان به کار می‌بردید، انجام نمی‌دهید. با کمک رهیار (کوچ) و دیدگاه‌های جدیدی که کسب کرده‌اید، می‌توانید یک برنامه‌ی واقع‌بینانه‌تر و خلاقانه‌تر تنظیم نمایید.