هفت سطح انرژی

توضیحاتی که در این مقاله درباره هفت سطح انرژی به شما ارائه خواهد شد، از شاخص ارزیابی رهبری انرژی دکتر بروس اشنایدر اقتباس شده است. دکتر بروس اشنایدر، روانشناس، مربی خبره و بنیانگذار موسسه ipeccoaching در ایالات متحده آمریکا است.سطوح انرژی، نشان می دهند که چگونه کارهای روزانه توسط انسان انجام می شود. سطح انرژی ما، مانند سهام، در طول روز، بالا و پایین می رود اما مقدار متوسط آن در هر روز یکسان است. یکی از راهکارهای مفید این است که توضیحات مربوط به هر سطح از انرژی را بخوانید و بررسی کنید که کدام یک از ویژگی های هر سطح، درباره شما حقیقت دارد (به عبارتی دیگر کدام ویژگی ها را دارید). در این نوشته به هفت سطح انرژی خواهیم پرداخت. پس با ما تا آخر همراه باشید.

انرژی

انرژی را می توان «قدرتِ قابل استفاده» یا «قدرتِ مفید و در دسترس» معنا کرد. انرژی را می توان به دو دسته انرژی آنابولیکو انرژی کاتابولیک تقسیم کرد.آنابولیک (ANABOLIC):در زمینه مربیگری، ما انرژی آنابولیک را به عنوان انرژی مثبت در زندگی فرد، تعریف می کنیم. این انرژی در سطح ۳ آغاز می شود و از سطح ۴ تا ۷ افزایش می یابد.کاتابولیک (CATABOLIC):در زمینه مربیگری، ما انرژی کاتابولیک را به عنوان انرژی مخرب در زندگی فرد، تعریف می کنیم. سطوح ۱ و ۲ سطوح انرژیکاتابولیک هستند که سطح ۱ کاتابولیک تر است.

سطوح انرژی کم

سطح یک

سطح یک دارای کمترین میزان انرژی و بالاترین سطح از انرژی کاتابولیک است. در این سطح از انرژی، افراد معمولا خودشان را در مقابل شرایطی که در آن قرار دارند، بیچاره و درمانده تصور می کنند و خودشان را «قربانی» و «از دست رفته» می دانند. ممکن است احساس گناه، ترس و نگرانی داشته باشند. حتی به خودشان شک دارند و عزت نفس آنان بسیار پایین است.

 • تفکر بنیادی افراد در این سطح: خودشان را قربانی می پندارند که این امر موجب از دست رفتن اهداف فرد می شود.
 • احساس بنیادی افراد در این سطح: بی تفاوتی و بی علاقگی که منجر به راکد شدن حواس فرد می شود.
 • اعمال و رفتار فرد در این سطح: سستی و بیحالی و عدم وجود انرژی کافی برای انجام کارها
 • سوال: سطح یک انرژی در کجای زندگی شما نمود دارد؟

سطح دو

انرژی در این سطح، از سطح یک بیشتر است اما هنوز هم در محدوده انرژی کاتابولیک قرار دارد. در این سطح از انرژی، افراد معمولا دارای احساساتی از قبیل ترس، غرور یا خشم هستند و تفکر آن ها بر مبنای این است که «من می برم و شما می بازید». این افراد دارای تفکرِ قطبی شده یعنی «یا سیاه یا سفید» (به بیانی دیگر: یا همه یا هیچ) هستند. مهارت های گوش دادن آنانضعیف است. معمولا اصرار دارند که بگویند حق با آنان است (خودشان را محق می دانند). جلوی خشم و کینه شان را نمی توانند بگیرند. تمایل به سرزنش خود و دیگران دارند. تمرکزشان بیشتر بر روی اشتباهات است. احساس می کنند که از آنان در محل کارشان، قدردانی نمی شود. معمولا روابط شخصی شان را به خاطر عدم اعتماد متوقف می کنند. به طور کلی از زندگی خود ناراضی هستند اما حاضرند که هر کاری برای زندگیشان انجام دهند.

 • فکر بنیادی افراد در این سطح: تضاد، تعارض، کشمکش، ناسازگاری
 • احساس بنیادی افراد در این سطح: خشم، عصبانیت، آشفتگی
 • اعمال و رفتار فرد در این سطح: مبارزه طلبی، مخالفت، اعتراض، بی اعتنایی
 • سوال: سطح دو انرژی در کجای زندگی شما نمود دارد؟

سطوح انرژی بالا

سطح سه

اولین سطح از انرژی آنابولیک است. این سطح انرژی، مثبت، سازنده و راه حل‌گرا است. افراد در این سطح هنوز هم دیگران را قضاوت می کنند و ممکن است خشم ناشی از تضادها و تجارب منفی در گذشته شان هنوز در آنان وجود داشته باشد اما منطقی فکر می کنند و دیگران را می بخشند. خودشان را از انرژی کاتابولیک رها می کنند. به دنبال سرزنش کردن خود و دیگران نیستند. میزان پذیرش دیگران و همکاری و تعاون در این افراد بیشتر است. فلسفه تفکر آنان اینگونه است: من برنده می شوم و برایم مهم نیست که شما برنده بشوید یا نه. در واقع آنان نگرانِ بُردن و یا باختن دیگران نیستند. در روابطشان ممکن است نقش بازی کنند اما این به این خاطر است که نسبت به طرف مقابلشان، شناختِ درستی ندارند. این افراد معمولا یک همکار، همسر یا دوست ثابت دارند.

 • فکر بنیادی افراد در این سطح: مسئولیت پذیری و پاسخگویی
 • احساس بنیادی افراد در این سطح: بخشش و گذشت
 • اعمال و رفتار فرد در این سطح: همکاری، تعاون و تشریک مساعی
 • سوال: سطح سه انرژی در کجای زندگی شما نمود دارد؟

سطح چهار

در این سطح افراد تمایل به کمک کردن به دیگران دارند و فلسفه تفکر آنان اینگونه است: شما برنده شوید. به فکر منافع شخصی نیستند و دارای اشتیاق زیاد برای فعالیت و شفقت و مهربانی نسبت به دیگران هستند. به دنبال بهبود بخشیدن به شرایط هستند و وقتی که بهبودی حاصل نشود، ناراحت می شوند. افراد در این سطح هنوز هم دیگران را قضاوت می کنند. تمایل به انجام کارهای تیمی و تحمل بار دیگران دارند و می خواهند که در دنیا یک چیز متفاوت ایجاد کنند. در روابط شخصی شان، تلاش می کنند تا نیازها و خواسته های همکار، همسر و خانواده شان را برآورده کنند. تمایل به کمک کردن و پرورش دیگران دارند نه کنترل کردن آن ها.

 • فکر بنیادی افراد در این سطح: علاقه داشتن، دلواپس و نگران بودن
 • احساس بنیادی افراد در این سطح: شفقت، دلسوزی
 • اعمال و رفتار فرد در این سطح: خدمت کردن
 • سوال: سطح چهار انرژی در کجای زندگی شما نمود دارد؟

سطح پنج

در این سطح، افراد از قضاوت کردن دیگران و برچسب زدن به افراد دوری می کنند. آنان معتقدند که همه چیز ثابت و ماندگار نخواهد بود. به دنبال کسب فرصت در هر شرایط هستند و تفکر برد – برد دارند. کنترل بیشتری بر زندگیشان دارند و به تبع آن،آرامش درونی بیشتری دارند و چگونگی کارکرد زندگی را درک می کنند. افراد در این سطح معمولا بسیار با هوش و متفکر هستند اما ممکن است هوش هیجانی (آگاهی از عواطف و احساسات) نداشته باشند. در محل کارشان، به دنبال چالش ها هستند و مدام اطرافشان را بررسی می کنند تا ببیند که چه چیزی درست و چه چیزی اشتباه هست. بیشتر بر روی خلق کردن و نوآوری، تمرکز دارند. در روابطشان نیز به دنبال توسعه همکاری و هم افزایی هستند. آنها به خوبی با دیگران ارتباط برقرار می کنند اما ممکن است بیشتر شبیه به یک هم اتاقی باشند تا یک شریک رمانتیک. معمولا دارای احساساتی از قبیل قدرت، اعتماد به نفس، شجاعت و تمایل به برقراری ارتباط با دیگران هستند.

 • فکر بنیادی افراد در این سطح: مصالحه و آشتی
 • احساس بنیادی افراد در این سطح: صلح، سازش، آرامش
 • اعمال و رفتار فرد در این سطح: پذیرفتن، قبول کردن
 • سوال: سطح پنج انرژی در کجای زندگی شما نمود دارد؟

سطح شش

در این سطح افراد دیگران را قضاوت نمی کنند. به خوب و بد کاری ندارند و دیگران را همانطور که هستند، می بینند و می پذیرند. در این سطح، میزان انرژی، قدرت تفکر، خلاقیت در افراد بالا است. انسان های بزرگ در این سطح به دنبال نوآوری هستند. به باخت اصلا فکر نمی کنند و فلسفه فکری آنان این است که «هر کسی برنده است». در محل کار، کاری که از آنان خواسته شود را انجام می دهند. فعال و رویاپرداز هستند و از تجارب خودشان استفاده می کنند. آرام و خونسرد هستند و این قدرت را دارند که در دیگران نفوذ کنند (قدرت الهام بخشی دارند). در روابط شخصیشان، به دنبال بهبود رابطه نیستند و فقط سعی بر تجربه کردن آن دارند. علاقه ای به صلح و شاد کردن دیگران ندارند اما در عوض چون دیگران را قضاوت نمی کنند از روابطشان، لذت می برند.

 • فکر بنیادی افراد در این سطح: پیوند داشتن
 • احساس بنیادی افراد در این سطح: لذت، خرسندی، خوشحالی
 • اعمال و رفتار فرد در این سطح: بر مبنای دانش و خرد رفتار می کنند
 • سوال: سطح شش انرژی در کجای زندگی شما نمود دارد؟

سطح هفت

این بالاترین سطح از قدرت در دسترس است. در این سطح افراد اصلا دیگران را قضاوت نمی کنند و کاملا پرشور و احساساتیهستند. آنها به طور همزمان خلق می کنند، مشاهده می کنند و تجربه می کنند. در محل کار به عنوان فردی که نابغه است و ایده های درخشان دارد، شناخته می شوند. در خلاقیت و نوآوری، پیشگام هستند. با پاداش برانگیخته نمی شوند، حتی فعالیت ها و اتفاقات به ظاهر ساده مثلا راه رفتن سگشان می تواند در آن ها انگیزه و ایده جدیدی ایجاد نماید.آنها در تمام جنبه های زندگی خود، پرشور هستند. در روابط خود با دیگران، احساس نزدیکی دارند و به همین دلیل، کمتر تمایل دارند که زندگی خود را با هر فردی به اشتراک بگذارند. اگر فردی را دوست داشته باشند، بی قید و شرط او را همانگونه که هست، می پذیرند اما ممکن است کمی کناره گیر به نظر برسند. سطح ۷ انرژی مانند بالاترین سرعت در پنکه است. ما انسان ها نمی توانیم در یک سطح متوسط باشیم اما می توانیم با قرار گرفتن در این سطح انرژی، نتایج فوق العاده ای را در زندگی شخصی و کاریمان تجربه کنیم.

 • فکر بنیادی افراد در این سطح: قضاوت نکردن دیگران
 • احساس بنیادی افراد در این سطح: شور و اشتیاق
 • اعمال و رفتار فرد در این سطح: ابداع و نوآوری
 • سوال: سطح هفت انرژی در کجای زندگی شما نمود دارد؟