چگونه زندگی خود را تغییر دهیم؟

بسیاری از ما سال جدید را با آرزوی تغییر شروع می‌کنیم. می‌خواهیم احساس متفاوتی پیدا کنیم و برای رسیدن به آن اهدافی تعیین می‌کنیم. همه‌ی این‌ها خوبند، اما در واقع هیچ تغییری رخ نخواهد داد مگر اینکه به دقت روایت‌هایی را که در مورد دنیا، خود و دیگران، اعتقاد داریم را بررسی کنیم.

هرچه باشد، واقعیتی که زندگی می‌کنیم به طور کامل محصول کلمه‌ها یا داستان‌هایی است که خلق می‌کنیم.

با استفاده از شکل‌دهی مجدد[1] بالاخره می‌توانید آن واقعیتی را که آرزویش را دارید چه در زندگی شخصی و چه در نقشی که به عنوان رهبر یا تاجر ایفا می‌کنید، خلق کنید.

شکل‌دهی مجدد چیست؟

وقتی از شکل‌دهی مجدد حرف می‌زنیم، به طور خاص به نگاه منحصربه‌فرد هر فرد به دنیای خودش و نحوه‌ی تغییر آن اشاره داریم. این دیدگاه همه‌ی تجربه‌های زیسته و همچنین مسائل ناملموس‌تر، نظیر ایده‌ها، مفاهیم، احساسات و غیره را دربرمی‌گیرد.

هریک از این مؤلفه‌ها قطعه‌ای کلیدی از واقعیتی است که به عنوان یک شخص هرروز آن را زندگی می‌کنید؛ و باتوجه به کارهایی که از طریق شکل‌دهی مجدد انجام می‌شوند، می‌توانید دوباره تک‌تک این مؤلفه‌ها را بررسی کنید و با شکل‌دهی مجدد آنها واقعیتی تازه بسازید!

به طور ایده‌آل، با صرف زمان جایگزین‌های مثبت و مفید را برای واقعیت جاری در نظر می‌گیرید و بعد بااستفاده از شکل‌دهی مجدد به آنها جان می‌دهید!

سعی کنید شکل‌دهی مجدد را مانند نگاه کردن به دنیا (یا موقعیتی خاص) با عینکی متفاوت در نظر بگیرید.

درست همان‌طور که فقط با تغییر رنگ شیشه عینک آفتابی‌تان ممکن است نور بیشتری به چشمتان بخورد یا همه چیز را تاریکتر و یا همه‌چیز را با ته‌رنگی صورتی ببینید، شکل‌دهی مجدد نیز به شما کمک می‌کند به دنیا از دریچه‌ی جدیدی نگاه کنید.

تغییر داستان کسب‌وکار

پژوهشگران هاروارد ثابت کرده‌اند که به راستی ظرفیت این را داریم که دنیای‌مان را با داستان‌هایی که به خود می‌گوییم شکل دهیم.

بدیهی است که این قدرت می‌تواند به نفع یا ضررمان تمام شود. اگر تا به حال احساس کرده‌اید در زندگی گیر افتاده‌اید، شاد نیستید یا حتی از آن عصبانی هستید، به احتمال زیاد داستان‌هایی که برای خود خلق کرده‌اید این احساس‌ها را تقویت می‌کنند.

به جای اینکه در این شرایط بمانید، می‌توانید با شکل‌دهی مجدد به این داستان‌ها به‌راستی شاهد تغییر باشید و لازم نیست این تغییرات به زندگی شخصی‌تان محدود باشند!

شکل‌دهی مجدد این ماجرا این‌گونه است:

این فرد می‌تواند انتخاب کند که همه‌ی خیال‌های مربوط به هرآنچه را که از دست داده یا نداشته است رها کند. هرچه باشد، روابط قوی و پایداری با خانواده‌اش دارد. توانسته قوه‌ی تخیلش را به روش‌های به‌شدت خلاقانه‌ای، که عمدتاً با قوانین و مقررات زندگی شهری محدود نشده بوده‌اند، پرورش دهد و حالا می‌تواند از شانس اکتشاف دنیایی که پیش از این فقط خوابش را می‌دیده است لذت ببرد.

تنها با کمی تغییر نگاه، هر دو مطالعه‌ی موردی ما توانستند به دنیایی از توانمندی و توانایی راه پیدا کنند. با انتخاب شناخت و درک حقایقی که از داستان‌های اولیه فراتر می‌رفتند، زندگی خود را تغییر دادند و بهتر کردند.

چه زمانی باید از شکل‌دهی مجدد استفاده کنید؟

برای مثال، تصور کنید امروز صبح کودک‌تان با درست کردن صبحانه‌ی خود در کارهای خانه «کمک کرده است». با خوشحالی ملچ و ملوچ می‌کند و به نظر می‌رسد اصلاً نگران برشتوک‌هایی نیست که همه‌جای کابینت و زمین پخش شده‌اند.

آیا چشم‌غره می‌روید، بلند آه می‌کشید و ملامتش می‌کنید که این همه کثیف‌کاری کرده است که حالا باید (به احتمال زیاد توسط شما) تمیز شود؟ خب، یک گزینه این است. اما به عنوان فردی که قدرت شکل‌دهی مجدد هر موقعیتی را دارد، تشخیص می‌دهید که همه‌اش همین است؛ فقط یک گزینه.

دو گزینه‌ی دیگر از این قرارند:

شکل‌دهی مجدد بافت[2]

در این نوع شکل‌دهی مجدد باید به دنبال راه‌هایی بگردید که بتوان هر رفتار یا حادثه‌ای را مفید یا مثبت در نظر گرفت. با تغییر بافت، «عینک‌مان را عوض می‌کنیم» و این فرصت را پیدا می‌کنیم که از دریچه‌ای جدید به اتفاقات نگاه کنیم.

در مورد برشتوک ریخته‌شده، ممکن است از شکل‌دهی مجدد بافت استفاده کنیم و بگوییم: «من خیلی خیلی خوش‌شانسم که کودک سالمی دارم که دارد به جوانی مستقل تبدیل می‌شود». یا حتی «خانواده‌ام خیلی خوش‌بخت است که آن‌قدر غذا داریم که نیازی نیست برای حرام شدن مقداری برشتوک نگران باشیم».

به جای تمرکز بر زحمتی که ایجاد شده است، چند لحظه زمان بگذارید تا امتیازی را که در دل قادر بودن به تجربه‌ی آن آزردگی نهفته است درک کنید.

شکل‌دهی مجدد محتوا[3]

در این نوع شکل‌دهی مجدد، در واقع محتوا یا معنای خود رفتار را تغییر می‌دهید. اگر دوباره مثال برشتوک را درنظر بگیرید، با شکل‌دهی مجدد محتوا چیزی شبیه به این خواهیم گفت: «برشتوکی که ریخته به دست‌وپا چلفتی بودن تو یا بی‌توجهی‌ات به من ربطی ندارد. متوجه هستم که در واقع تلاش می‌کنی با آماده کردن صبحانه‌ی خودت به من کمک کنی تا وقت و انرژی بیشتری داشته باشم».

در این‌جا، متوجه هستید که نسخه‌ی مجدد شکل‌دهی‌شده‌ی داستان درواقع ممکن است همان‌قدر حقیقت داشته باشد و می‌توانید تصمیم بگیرید که ترجیح می‌دهید آزرده‌خاطر و ناراحت باشید یا به خاطر رشدی که در راه است احساس غرور و امید کنید. انتخاب خودتان است!

آیا شما نسخه مجددی از شکل‌دهی به زندگی را در ذهن خود دارید؟

نتیجه

  • شما قدرت این را دارید که هر داستانی را که درباره‌ی زندگی و تجربه‌های‌تان به خود می‌گویید تغییر دهید؛ با تغییر داستان، معنای آن هم تغییر می‌کند.
  • با استفاده‌ی مرتب از شکل‌دهی مجدد می‌توانید خیلی سریع معنای جدیدی خلق کنید.
  • تغییر درکی که از خود و همچنین دنیای اطراف و آدم‌های درون زندگی‌تان دارید، عملی است.

نوشته :کریستین کمافورد

[1]  reframing

[2] Context reframing

[3]  Content reframing