توسعه‌ی ذهن و کوچینگ

وقتی مردم به مهارت کوچینگ و مربیگری فکر می کنند، معمولاً به تعاریف کوچ زندگی و … می اندیشند که فرآیند کمک به فرد برای ایجاد زندگی خوب و دستیابی به رویاهایشان است. مهارت کوچینگ بیشترین کارایی را برای تخصص های تجاری، مدیران عامل و افرادی در پست های مدیریتی و اجرایی کاربرد دارد. کوچ و رهبری، مشاوره شغلی، راهنمایی یا حتی تدریس نیست. هدف این است که به مراجعه کننده خود در سخت ترین چالش ها در زندگی و کسب و کار و.. کمک کند، کمک های مانند:

 • تعادل زندگی کاری
 • بهترین کوچ برای شرکت و کسب و کار
 • روابط بهتر در داخل و خارج از کار
 • در زندگی حرفه ای خود به نقاط قوت دست پیدا برسد
 • ایجاد سبک های رهبری موثر
 • با تعارض به درستی برخورد کند
 • قاطعیت، اعتماد به نفس و تفویض اختیار را تقویت کند
 • ضمن حفظ روابط، مکالمات سختی داشته باشد
 • مدیریت زمان، اولویت بندی داشته باشد

هدف کوچینگ، به حداکثر رساندن پتانسیل‌های مراجع است. کوچ فردی به شما کمک می‌کند تا به اهداف خود و فراتر از آن دست یابید. کوچینگ فردی چیست؟

کوچ فردی یکی از انواع کوچینگ است که به شما کمک می‌کند تا برای خود اهدافی مشخص کرده و نقاط قوت و فرصت‌های پیش‌رویتان را بهتر بشناسید. در همان حین که رابطه‌تان با کوچ عمیق‌تر و اثربخش‌تر می‌شود، کوچ به درک عمیق‌تری از شما، ویژگی‌ها و نقاط قوتتان می‌رسد و می‌تواند بفهمد بهترین اقدامات برای محقق ساختن اهداف شما چه هستند.

کوچ فردی با استفاده از استراتژی‌های اثبات شده و برنامه‌ هایی کاملاً اختصاصی به شما کمک می‌کند تا به نتایج دلخواه خود دست یابید. اگر می‌خواهید بهترین فوتبالیست دنیا شوید، بدون داشتن یک کوچ بی‌نظیر می‌توانید به این خواسته خود برسید؟ زندگی واقعی خیلی دشوارتر از فوتبال است! بنابراین حضور یک کوچ رشد فردی برای تبدیل شدن رؤیاهای شما به واقعیت لازم و ضروری است.

بسیاری از ورزشکاران، هنرمندان، مدیران عامل، مدیران اجرایی، کارآفرینان و حتی سیاستمداران موفق برای رشد و پیشرفت خود و حرفه‌شان کوچ شخصی دارند. این افراد بلند پرواز و آینده‌ نگر خوب می‌دانند که موفقیت یک مفهوم ثابت و راکد (استاتیک) نیست: مهم نیست که تا به امروز به چه موفقیت‌ هایی دست یافته‌اید، همیشه این پتانسیل را دارید که موفقیت‌ها و پیروزی‌های بیشتری کسب کنید.

فرقی نمی‌کند که تا چه اندازه موفق بوده‌اید یا شاید اصلاً نمی‌دانید چگونه باید گامی رو به جلو بردارید، کوچ شخصی به شما کمک می‌کند تا زندگی‌تان وارد مرحله جدیدی شود.

کوچ فردی به آن‌ ها کمک می‌ کند تا برای خود اهدافی مشخص کنند، برنامه‌ریزی استراتژیک داشته باشند، باورهای بازدارنده خود را از میان بردارند، کنترل امور مالی را به دست بگیرند، ارتباطاتی کاملاً مؤثر و نتیجه‌بخش شکل دهند و میان کار و زندگیشان تعادل و توازن برقرار کنند.

به هنگام کار کردن با کوچ فردی یاد می‌گیرید که چگونه اقداماتی مؤثر و سازنده صورت دهید و تلاش‌هایتان را بر روی کارهای واقعاً مهم متمرکز کنید، دیگر به هنگام رسیدن به مانع متوقف نمی‌شوید، دیگر در گذشته ها غوطه‌ور نمی‌شوید. زمان‌تان آزادتر خواهد بود، پر انرژی‌تر از همیشه خواهید بود و دستاوردهایتان بیشتر و بیشتر خواهد شد.

این ایده قدیمی و منسوخ را رها کنید که اگر به اندازه کافی کار کنید و زمان بیشتری را صرف کار کردن نمایید، می‌توانید به تنهایی موفق باشید. این اصلاً درست نیست! افراد موفق از استعدادها و مهارت‌های یک دوست متمرکز، نیروبخش و بی‌طرف در کنار خود بهره بگیرید تا به آنها در کشف و توسعه این مهارت‌ها به طور تخصصی کمک کند و زندگی‌شان وارد مرحله جدیدی شود؛ این‌ها دقیقاً کارهایی هستند که یک کوچ فردی انجام می‌ دهد.

کوچینگ شخصی بر این مبنا استوار شده که به افراد کمک شود تا برای خود اهدافی مشخص کرده و به آن‌ها برسند.

جنبه‌ های کوچینگ فردی

مهارت‌های فردی و سلف کوچینگ را به طور کلی می‌توان به 3 دسته تقسیم کرد؛

 • توسعه جسمانی
 • بهبود و توسعه ذهنی
 • بهبود شرایط روحی و روانی

بهبود و توسعه ذهنی

مباحث زیادی در زمینه توسعه ذهن تأثیر گذارند اما تعدادی از مهم‌ترین موارد برای توسعه ظرفیت ذهن می‌پردازیم:

 • بالا بردن اعتماد به نفس
 • مدیریت احساسات هیجانی مانند؛ خشم، ترس، استرس و…
 • تغذیه ذهن با افکار مثبت و کنترل ورودی‌ های ذهن
 • مدیریت زمان انرژی و تمرکز
 • کسب مهارت‌ های ارتباطی و خود انگیزشی
 • کسب مهارت‌ های دیجیتال

توسعه شرایط روحی و روانی

برای بهبود وضعیت روح و روان باید سعی کنید ذهن‌تان را از درگیری‌ها و پیش‌آمدها خالی کنید این مشکلات معمولاً ساخته ذهن هستند و در واقعیت اتفاق نمی‌افتند، اما اثرات زیادی بر وضعیت روان فرد می‌گذارند. در ادامه مواردی رو بیان می‌کنیم که در بهبود وضعیت روحی و روانی شما تأثیر بالایی دارند:

مدیتیشن و ورزش‌های ریلکسیشن

وقت گذراندن کنار خانواده و افراد تأثیر‌گذار

هر کاری که از انجام دادن آن لذت می‌برید و متوجه گذر زمان نمی‌شوید، مانند نواختن موسیقی، نقاشی و…

زمانی را برای خودتان بگذارید، به دور از هرگونه وسایل الکترونیکی یا هر عاملی که حواستان را پرت کند، با خودتان خلوت کنید

به بیرون جعبه بیاندیشید!

تفکر خارج از جعبه استعاره‌ای است به معنی فکر کردن به روشی متفاوت، غیرمعمولی، مبتکرانه یا از جنبه‌ای متفاوت. این اصطلاح در دهه‌ ۱۹۸۰ در حوزه مشاوره مدیریتی سرچشمه گرفت که مشاوران از مراجعان می‌خواستند پازل ۹ نقطه‌ای را که نیاز به تفکر جانبی داشت حل کنند. آن‌ها با استفاده از یک معمای خاص به نام “پازل نه نقطه” از یک کتاب در سال 1914 توسط سام لوید به نام Cyclopedia of Puzzles استفاده کردند. آن‌ها نمودار زیر را با دستورالعمل‌های زیر ارائه می‌دهند:
تمام 9 نقطه را با استفاده از چهار خط مستقیم یا کمتر، بدون بلند کردن قلم و بدون ردیابی همان خط بیش از یک بار، پیوند دهید.

بازی تفکر خارج از جعبه

وقتی بحث توسعه‌دادن به میان می‌آید ناخودآگاه به یاد توسعه‌دهندگان وب با دانش سرشار برنامه‌نویسی می‌افتیم که با تکیه بر دانش فنی، ساعات زیادی از شبانه روز را در حال برنامه‌نویسی هستند. محصولی که خلق می‌کنند بر خلاف پیچیدگی‌ها و موانع، بسیار دلنشین و رضایت‌بخش است.

چرا ما هم مانند یک برنامه‌نویس، شروع به نگارش برنامه زندگی خود نکنیم و کنترل آن را به دست نگیریم. توسعه فردی در زمینه فعالیت‌مان می‌تواند به شکل تغییر عادات ساده موفقیت‌ آمیز شروع شود، مثلا روزی یک ساعت خواندن کتاب یا یادگیری مهارت‌ کوچینگ فردی در طول زمان در همان زمینه‌ای که فعالیت می‌کنید از شما یک متخصص می‌سازد.

متدهای متعدد و متنوعی را می‌توان به کار گرفت اما همه چیز به اصول مشخص کردن هدف در بخش‌های کلیدی و مهم زندگی فرد بستگی دارد. به عبارت دیگر می‌توان گفت کوچینگ فردی به افراد کمک می‌کند تا تغییرات مثبتی را در زندگی خود ایجاد کنند و برای اجرای این تغییرات می‌بایست همه جوانب کار و زندگی خود را به دقت رصد کرده، برای داشته‌های خود ارزش قائل شوند، رفتارهای خود را تغییر دهند و از سایر تکنیک‌های مفید و سازنده بهره بگیرند.
کوچینگ شخصی می‌تواند به این موضوع بپردازد؛ رسیدن به یک تغییر مؤثر و سازنده در رفتارهای حال حاضر و آینده فرد. در مرحله مشخص کردن و اجرای اقدامات لازم مهارت‌های پرسشگری، انعکاس و بازخوردهای مؤثر، صادقانه و سازنده نقشی بسیار حیاتی دارند. کوچ به مراجع کمک می‌کند تا مسئولیت رشد و توسعه خود را بپذیرد و در نهایت او را یاری می‌دهد تا به اهداف از پیش تعیین شده‌اش برسد.

کوچینگ فردی می‌ تواند؛

 • به شما کمک کند تا کشف کنید چه چیزهایی در زندگی شما حائز اهمیت هستند.
 • به شما کمک کند تا بفهمید می‌ خواهید به کجا برسید.
 • به شما کمک کند تا بفهمید اگر زندگیتان به همان شکلی باشد که می خواهید، چه احساسی خواهید داشت.
 • به شما کمک کند تا موانع سر راهتان را از میان بردارید.
 • یک رویکرد مشارکت محور در پیش بگیرد تا بتوانید به زندگی دلخواهتان برسید.
 • به شما قدرت دهد تا لحظه‌های قدرتمند انتخاب را کشف کنید؛ تغییرات ماندگار به واسطه این انتخاب شکل می‌گیرند.