کوچینگ زندگی

لایف کوچینگ یا کوچینگ زندگی یکی از اثربخش‌ترین انواع کوچینگ است. کوچینگ زندگی متُدی برای حل مشکلات، فهم و انتخاب اهداف، دستیابی به راه‌های رسیدن به اهداف زندگی و شکوفایی حداکثری استعدادها است.

روانشناسان می‌گویند روح و روان ما، 6 نوع نیاز اساسی دارد:

اطمینان خاطر (Certainty)

تنوع (Variety)

قدر و منزلت (Significance)

عشق و رابطه (Love and Connection)

مشارکت (Contribution)

رشد (Grow)

انکار، نادیده گرفتن یا برآورده نکردن این نیازها، درست مثل گرسنگی و تشنگی برای روان ماست. گویا روان و روح ما، تشنه و گرسنه است. لایف کوچینگ دست بر روی نیاز «رشد» می‌گذارد و به دنبال پاسخی برای تشنگی و گرسنگی آن است.

منظور ما از رشد در اینجا، همان بهتر شدن و پیشرفت کردن است. همه ما دلمان می‌خواهد انسان بهتری باشیم. از تکرار و درجا زدن بیزاریم. دوست داریم امروزمان نسبت به دیروز، بهتر باشد. هرکدام از ما اهداف و رسالتی بر دوش احساس می‌کنیم و دلمان می‌خواهد به آن برسیم.

اما گاهی اوقات، در فرایند «رشد کردن» گاهی بهتر است از دیگران کمک بگیریم. گاهی دچار ابهام و تردید می‌شویم. برخی اوقات تمرکزمان را از دست می‌دهیم یا هدفمان را گم می‌کنیم. زمان‌هایی پیش می‌آید که نمی‌دانیم باید چه کار کنیم و نمی‌دانیم گام بعدی‌مان چیست!

از طرفی در هنگام ناامیدی یا دشواری، هجوم احساسات منفی مثل اندوه، خشم و سرخوردگی ممکن است جلوی پیشرفتمان را بگیرد. اینجاست که لایف کوچینگ می‌تواند نقش ناجی را بازی کند و ما را در مسیر قرار دهد. او کمک می‌کند تا تمرکزمان را روی هدفمان حفظ کنیم و کارهای ضروری برای رسیدن به هدفمان را انجام بدهیم.

متأسفانه لایف کوچینگ را بد تعبیر کرده‌اند. بسیاری از افراد که مدعی کوچینگ هستند، فکر می‌کنند برای کوچ کردن یک فرد، باید دائماً به او مشاوره بدهند و به قول معروف بگویند این کار را بکن و فلان کار را نکن!

لایف کوچینگ، به زبان ساده یعنی «گفتگوی درمانگرانه!» لایف کوچینگ، به معنای مشاوره به معنای عام نیست…

کوچ فردی است که نمی‌خواهد به شما راهکار بدهد بلکه می‌خواهد در شما توانمندی ایجاد یا کشف کند تا راهکار خودتان را بیابید. در لایف کوچینگ فرض بر این است که شما دانش لازم برای یافتن پاسخ را دارید یا حتی اگر ندارید می‌توانید آن را به دست آورید. چیزی که برای کوچ مهم‌تر است، اقدام کردن مراجع است. کوچ به شما کمک می‌کند از خودتان سؤالات خوب بپرسید تا بتوانید جواب‌های خوبی هم پیدا کنید. در این حالت مسئولیت نتیجه‌ای را که به دست می‌آورید، به عهده می‌گیرید.

لایف کوچینگ و روان‌درمانی

روان‌درمانی، عموماً بر حل مشکلات شناختی و هیجانی مراجعان متمرکز است. اکثر این مشکلات به دلیل افکار یا باورهای منفی، ناکارآمد و مخرب یا ناتوانی در مدیریت احساسات منفی به وجود آمده‌اند.

چنین باورهایی باعث می‌شوند فرد از زندگی احساس رضایت نداشته باشد یا روند عادی زندگی‌اش به هم بریزد. مثلاً فردی که نمی‌تواند کنترل خشم داشته باشد و یا با کوچک‌ترین انتقاد دیگران دست از تلاش می‌کشد. کار روان‌درمانگر این است که به مراجعه کننده کمک کند تا طرز فکرهای کارآمدتری را جایگزین کند و احساسات منفی‌اش را بهتر مدیریت کند تا از این طریق کمتر رنج بکشد و بیشتر از زندگی لذت ببرد.

اما لایف کوچینگ، بر رسیدن افراد به اهدافشان متمرکز است. لایف کوچینگ بر این باور بنا شده است که افراد علیرغم تمام نقاط ضعفی که دارند، توانمندی‌های بسیار عالی‌ای هم دارند. از طرفی معمولاً دلیل اینکه افراد به اهدافشان نمی‌رسند، کمبود دانش یا مهارت نیست، بلکه انجام ندادن اقدامات ضروری یا نداشتن سبک زندگی حرفه‌ای است.

مثلاً فردی که می‌داند اضافه وزن دارد و راه لاغر شدن را هم بلد است، اما کماکان به سبک زندگی ناسالمش ادامه می‌دهد احتمالاً باید روی باورهایش کار کنیم! کوچ به مراجع کمک می‌کند بر توانمندی‌هایش به جای ضعف‌هایش تمرکز کند، کارهای ضروری برای رسیدن به هدفش را انجام بدهد و هدفش را فراموش نکند. بسته به اهداف و مسائلی که با آن مواجهیم، گاهی در زندگی به کمک گرفتن از روان‌درمانگر نیاز پیدا می‌کنیم و گاهی به کوچ. در هر صورت این خودمان هستیم که می‌توانیم تصمیم بگیریم روان‌درمانی مناسب‌تر است یا لایف‌ کوچینگ.

مزایای لایف کوچینگ

 • انتخاب اهداف زندگی و کمک به دستیابی به آن‌ها
 • طراحی نقشه برای زندگی
 • غلبه بر موانع و ترس‌ها
 • از بین بردن آشفتگی‌های ذهنی
 • استقلال مالی
 • ایجاد تعادل میان زندگی کاری و زندگی شخصی
 • گرفتن تصمیمات کلیدی و طراحی استراتژی برای دستیابی به موفقیت
 • ایجاد روابط قدرتمند
 • شکستن و بیرون آمدن از لاک درونی و حاشیه امن خویشتن
 • ایجاد تغییرات بزرگ در زندگی
 • یافتن ارزش‌ها و امیال درونی خویشتن
 • ارضاء نیازهای شخصی و عاطفی خویش
 • دستیابی به لذت بیشتر از زندگی

لایف کوچ‌ها اجازه نمی‌دهند رویاهای شما فقط در رویا باقی بماند و شما را در تحقق رویاهایتان بسیار کمک می‌کنند. به این صورت که هنگامی که شما به مشکل و موانع برخوردید کمک می‌کنند تا مشکل شما رفع شده و براحتی باقی راه را در تحقق رویاهایتان قدم بردارید. پس از آن شما را به سمتی فراتر از هدف‌هایتان کشیده و انگیزه لازم را درون شما ایجاد می‌کنند.

لایف کوچینگ به شما آموزش می‌دهد چگونه خودتان برای زندگیتان تصمیمات درست و به جا بگیرید. به این صورت که ابتدا پیش از تصمیم گیری باید اهداف خود را تعیین کرده و پس از آن اولویت اهداف خود را تعیین کنید.

البته دقت داشته باشید لایف کوچ‌ها به شما مشاوره نمی‌دهند یا نمی‌گویند کاری را انجام بده یا انجام نده. بلکه به شما کمک میکنند تا خودتان به راه حلی درونی برای حل مشکلاتتان برسید. در واقع شما را به سمت حل مسائل درونی با استفاده از راه حل‌های درونی هدایت می‌کنند.

لایف کوچینگ به افراد کمک میکند تا به اهدافی که در زندگی خود تعیین کرده اند هر چه سریعتر با موفقیت به آن برسند. لایف کوچ‌ها  منابع انگیره بخش و الهام بخشی هستند که به شما فشاری را وارد می‌کنند تا به حداکثر توانمندی خود برسید و در جهت تحقق اهداف در زندگیتان قدم بردارید.

لایف کوچینگ همانند هر روش دیگری ممکن است برای برخی افراد مناسب و برای برخی دیگر از افراد روشی کاملاً نامناسب باشد. پس بهتر است پیش از آموزش‌های لایف کوچینگ ابتدا خود را مورد سنجش قرار داده تا متوجه شوید برای این روش یعنی لایف کوچینگ مناسب هستید یا خیر؟

مزیت لایف کوچینگ چیست؟

دقت داشته باشید استفاده از لایف کوچینگ برای زندگی و روحیه شما بسیار انرژی بخش و دارای نکات مثبتی است اما اگر از لایف کوچینگ استفاده نکنید هم چیزی را در زندگی از دست نداده اید. اما باید پیش از رخ دادن یک واقعه به فکر درمان آن باشید و آمادگی‌های لازم را کسب کرده باشید.

البته اصلا به این فکر نکنید که در زندگی اتفاقات بد رخ میدهد، خیر این طور نیست اما شما با استفاده از لایف کوچینگ میتوانید به راحتی خود را در مسیر ثروت، خوشبختی، سعادت و موفقیت قرار دهید و هر رخدادی که نتایج آن منجر به مواردی که نام بردیم میشود را روانه زندگی خود کنید.

یکی از مزیت‌های لایف کوچینگ این است که زمانی می‌رسد شما به اهدافی فراتر از زندگی خود میندیشید.

لایف کوچینگ باعث میشود استعدادهای درونی شما شکوفا شود و دقیقاً شما را به آدمی که در رویاهای خود به آن میندیشیدید تبدیل می‌کند.

طبق تحقیقات انجام شده از کسانی که از لایف کوچینگ استفاده کرده اند ثابت شده است که :

 • ۸۰ درصد از افرادی که در لایف کوچینگ شرکت کرده بودند اعلام کردند اعتماد به نفسشان افزایش یافته است.
 • ۶۷ درصد از افراد شرکت کننده معتقد بودند با شرکت در جلسات لایف کوچینگ تعادل بین زندگی و کار آن‌ها برقرار شده است.
 • ۵۷ درصد از افراد شرکت کننده معتقد هستند با شرکت در جلسات بهره‌وری فردیشان بالا رفته و به راحتی زمان خود را جهت دستیابی به اهداف مدیریت می‌کنند.

شما با استفاده از لایف کوچینگ می‌توانید به راحتی خود را در مسیر ثروت، خوشبختی، سعادت و موفقیت قرار دهید و هر رخدادی که نتایج آن منجر به مواردی که نام بردیم می‌شود را روانه زندگی خود کنید.

اهداف لایف کوچینگ عبارت است از:

 • عادت‌های مثبت و سازنده ای مانند مطالعه و ورزش روزانه برای شما ایجاد می‌کند.
 • توانایی کسب دستاوردهای جدید و حیاتی همانند سخنرانی برای جمع را در زندگیتان افزایش می‌دهد.
 • روابط شما را با دیگران بهبود می‌بخشد و باعث آداب معاشرت بهتر شما می‌شود.
 • اعتماد به نفس و حس مثبت نسبت به خودتان را در شما افزایش می‌دهد.
 • طرز فکر شما را به سمت و سوی افکار مثبت سوق می‌دهد.
 • بهره‌وری شخصی را در شما افزایش می‌دهد.
 • توانمندی‌های فردی شما را بسیار افزایش می‌دهد.
 • توانایی یادگیری مهارت‌های جدید را در شما افزایش می‌دهد.
 • توانایی رسیدن به آرامش درونی و حس خوب را در شما تقویت می‌کند.
 • عادت‌های منفی که شما در طول زندگی دارید مانند سیگار کشیدن، ورزش نکردن و … را از زندگیتان حذف می‌کند.

لایف کوچینگ در زندگی افراد تغییراتی را برای رسیدن به اهداف ایجاد می‌کند. با استفاده از لایف کوچ شما در طول فرآیند کوچینگ به جلو حرکت کرده  و توسط پرسیدن سوال به شما کمک می‌کند تا جست و جو و کشف کنید که جهت رسیدن به اهداف و رویاهایتان نیازمند چه اقدامات و مراحلی هستید. درواقع لایف کوچینگ به افراد کمک میکند تا به اهدافی که در زندگی خود تعیین کرده اند هر چه سریعتر با موفقیت به آن برسند.

لایف کوچ‌ها منابع انگیره بخش و الهام بخشی هستند که به شما فشاری را وارد میکنند تا به حداکثر توانمندی خود برسید و در جهت تحقق اهداف در زندگیتان قدم بردارید.

چند کتاب برتر در زمینه لایف کوچینگ

کتاب طرز فکر؛ روانشناسی نوین موفقیت- نوشته کارول دوک

ارول دوک در این کتاب ما را با مفاهیم نوینی آشنا می‌کند. در طول کتاب شاهد تعارض میان دو طرز فکر هستیم:

طرز فکر ثابت؛ که معتقد است ما محدود به استعدادهایمان هستیم و استعدادهایمان ثابت است همچنین کمتر کسی می‌تواند استعدادهای خود را توسعه بخشد

طرز فکر رشد؛ که می‌گوید من می‌توانم درزمینه های مختلف رشد کنم و اگر به نویسندگی علاقه دارم اما توانایی آن را ندارم محکوم‌به شکست نیستم و می‌توانم آن را با تلاش و پشتکار بیاموزم.

کتاب قدرت عادت- نوشته چارلز دوهیگ

خاصیت مغز ما این است که سعی دارد همیشه سطح انرژی را در بدن بالا نگه دارد و یکی از کارهایی که به این منظور انجام می‌دهد عادی‌سازی فعالیت‌ها است چون زمانی که یک فعالیت تبدیل به عادت می‌شود تقریباً به‌صورت خودکار و غیرارادی انجام‌شده و انرژی کمتری از بدن گرفته می‌شود.

کتاب دیدن دگر آموز، شنیدن دگر آموز- دکتر علی صاحبی

موضوع این کتاب در مورد کوچینگ و توسعه فردی است. بیشتر ما دوست داریم تا به نسخه بهتری از خودمان تبدیل شویم.

کتاب عادت مربیگری- مایکل بونگی استاینر

 اگر کوچ یا مربی نیستید اما قصد دارید روی توسعه فردی خودتان کارکنید این کتاب کمک می‌کند تا مربی خوبی برای خودتان باشید.

راهنمای مربیگری- جولی استار

کوچینگ و مربیگری شغل موردعلاقه بسیاری از افراد است بااین‌حال اما افراد معمولاً تصویر مبهمی از مربیگری دارند. مزیت این کتاب این است که ما را با واقعیت‌های مربیگری، مهارت‌های موردنیاز، موانع، ویژگی‌هایی که شخص مربی باید داشته باشد آشنا می‌کند.