1 کوچ رابطه کیست؟

Realationship Coach

کوچ رابطه کیست؟

کوچ رابطه کسی است که به افراد و زوج­ها در راستای یادگیری مهارت­های حیاتی برای برقراری رابطه، ازدواج و سایر روابط عاشقانه کمک می­کند. کوچ­های روابط به شما می­آموزند تا مهارت­های حل تعارضاتتان را گسترش دهید و به صمیمیت در روابطتان عمق ببخشید.

در ابتدا پیشنهاد میشود مطلب کوچینگ چیست را بخوانید

هدف یک کوچ رابطه چیست؟

روابط پایه­ای برای احساس خوشبختی در وجود ما هستند. متاسفانه اجتماع به ما می­گوید دوست داشتن برای نتیجه بخش بودن یک رابطه کافی است. و اگر در رابطه خود دچار مشکلی هستید به این معنی است که هنوز فرد مناسب خودتان را پیدا نکرده­اید.

اگر همین نگرش را نسبت به سایر جنبه­های زندگی خود داشته باشیم چه می­شود؟

برای مثال: اگر قرار بود نوازنده شوید، باید بتوانید به محض این که پیانو را لمس کردید، موسیقی خود را بسازید.

ما می­دانیم که این حرفی پوچ و بیهوده است. پس چرا فکر می­کنیم که قرار است در روابط عالی باشیم در حالی که تعداد کمی از ما واقعا مهارت­های ارتباط درست را در زندگی خود آموخته­ایم؟

اینجاست که کوچ رابطه وارد می­شود. همه به کمک نیاز دارند تا یاد بگیرند که چگونه در حوزه­ای که به آن اهمیت می­دهند خوب باشند. بنابراین اگر می­خواهید رابطه­ای صمیمی و عمیق داشته باشید، میتوانید از همکاری با یک کوچ رابطه بهره­مند شوید.

یک کوچ رابطه چه کاری انجام می­دهد؟

کوچ رابطه به زوج­ها و افراد کمک می­کند تا ابزارهای پیشرفت روابط را بیاموزند. در حالیکه اختلافات و تفاوت­ها بخشی عادی از یک رابطه هستند، یک کوچ به شما کمک می­کند تا زمانی که مهارت­های ارتباطی و حل تعارضات را به دست آورید، شرکای موفقی در رابطه عاطفی باشید.

همچنین کوچ روابط به زوج­ها یاد می­دهند که چگونه صمیمی باشند، ارتباطات خود را بهبود بخشند و لذت عمیق­تری را تجربه کنند. آنها آنچه را که باعث می­شود شما و شریک زندگیتان بیشتر احساس دوست داشته شدن، دیده شدن و حمایت کردن داشته باشید را کشف کنند و سپس به شما یاد می­دهند که چگونه از آن در تعاملاتتان استفاده کنید.

کوچ­های روابط از یک اصل مهم آگاه هستند: اینکه همه افراد متفاوت هستند. اگر انتظار دارید همسرتان دقیقا از کاری که انجام می­دهید خوشش بیاید و از آن قدردانی کند، ممکن است رابطه­تان را از دست بدهید.

آیا یک کوچ رابطه مانند یک زوج درمانگر است یا یک کوچ ازدواج؟

مهم­ترین مسائلی که زوج­ها با آن روبه­رو می­شوند، در مورد تفاوت در اعتقادات، نیازهای مالی، رابطه جنسی و تربیت فرزند است. در حالیکه کوچ رابطه و ازدواج رویکردهای مشابهی دارند، زوج درمانگر کاملا با آن متفاوت است.

در زوج درمانی شما فقط محدود به صحبت کردن در مورد مسائل هستید. بسیاری از درمانگران هیچ ابزار تجربی برای ارائه ندارند.

با این حال کوچینگ رابطه برای زوج­ها تمرین­هایی ارائه می­دهند و ابزارهایی برای ترمیم رابطه در زمان­های چالش برانگیز فراهم می­کند.

تفاوت بین کوچ رابطه و کوچ ملاقات اولیه چیست؟

به طور خلاصه یک کوچ رابطه به شما کمک می­کند تا در روابط بلند مدت رضایت داشته باشید در حالی که یک کوچ ملاقات اولیه، بیشتر بر مراحل اولیه قرار ملاقات متمرکز است.

یک کوچ ملاقات اولیه، به شما کمک میکند تا مهارت مکالمه شما را افزایش دهد. آن­ها به شما می­آموزند که چگونه از صحبت­های کوچک به گفتگوهای جذاب­تر و عمیق­تر بروید. یا تلاش می­کنند تا بیاموزید چگونه در قرار اول معاشقه کنید.

در مقابل، یک کوچ رابطه، نیز به بهبود ارتباطات کمک می­کند اما با این هدف که شما با شریک فعلی خود واقعی­تر و صمیمی­تر باشید. آنها ابزارهایی چون آسیب­پذیری، گوش دادن دقیق و همدلانه صحبت کردن را آموزش می­دهند. یک کوچ روابط به خوبی می­تواند شما را از عادت­های نامناسب به روابط پویا و فعال تغییر دهد.

یک کوچ رابطه چگونه با من کار می­کند؟

وقتی برای اولین بار روبه­روی یک کوچ رابطه مینشینید، او بررسی میکند تا بفهمد بزرگترین چالش­های رابطه شما چیست و میخواهید روی چه چیزی کار کنید. اگر هردو شریک حضور داشته باشند، کوچ شما تلاش میکند تا شما تمرین کنید و در حضور او ارتباط برقرار کنید.

اگر در حال حاضر شریکی ندارید، برخی از کوچ­های رابطه تلاش میکنند تا شروع کنید و با آن­ها ارتباط برقرار کنید. آن­ها یک راه مناسب برای یادگیری ابزارهای ارتباط در بستری از اعتماد و سلامت هستند.

هنگامی که کوچ شما نحوه برقراری ارتباط و تعامل با شریکتان را مشاهده می­کند، مداخلاتی را انجام می­دهد. اینها ممکن ست شامل کمک­هایی به شما باشد که در تعاملاتتان ملایم­تر، شفاف­تر، مسئولیت­پذیرتر و دوست داشتنی­تر باشید. برای مثال اگر کوچ شما ببیند که شما در رابطه، طرف مقابل خود را سرزنش می­کنید، شما را به چالش میکشد تا در عوض این کار، از تجربیات خودتان صحبت کنید. یا اگر شما را ببیند که در دو طرف مبل نشسته­اید بدون آن که بهم دست بزنید، از شما می­خواهد تا در مورد فاصله­ای که میانتان احساس میکنید صحبت کنید. برای غلبه بر آن تمرین با انواع مختلف صمیمیت(زمانی که احساس راحتی کردید و برای انجام آن آماده شدید) تعریف میکند.

چرا باید از کوچ رابطه کمک بگیرم و به چه دردی میخورد؟

متاسفانه وقتی نوبت به بازخورد گرفتن در حوزه روابط میشود، مردم بازخوزد درستی نمیدهند. شریک زندگی شما ممکن است به خاطر یک کاری که شما انجام داده­اید عصبانی شود اما هرگز اجازه نمیدهد تا شما بفهمید دقیقا چه چیزی او را عصبانی کرده است. یا ممکن است شریک شما از رفتار شما نسبت به خودش ناامید شده باشد، اما هرگز در مورد آن با شما صحبت نکند. در عوض از شما فاصله میگیرد و یا حتی جدا میشود. در نتیجه شما هرگز فرصت یادگیری و انجام روش­های متفاوت را نخواهید داشت.

مزیت کار با یک کوچ رابطه، واضح بودن بازخوردهایی است که از شریکتان دریافت میکنید. یک کوچ در مورد نحوه درکی که اطرافیان از شما دارند به شما هشدار میدهد و ابزارهایی برای تغییر در اختیارتان قرار میدهد. اغلب با برطرف کردن سوتفاهمات، به شرکا کمک میکند تا همدیگر را بهتر درک کنند. آن ها شما را تشویق میکنند تا راه­های متفاوتی را امتحان کنید و ببینید که برای شما نتیجه بخش هستند یا خیر.

کوچ شما با استفاده از یک فرایند کوتاه اما تخصصی، به شما کمک میکند تا رابطه­ای عاشقانه­تر برای خود بسازید و از درگیری به دور باشید.

کوچ من از چه ابزارهایی استفاده میکند؟

همه یا حداقل بیشتر ابزارهای زیر توسط کوچ شما استفاده خواهد شد:

1-در مورد چالش­های خود صادقانه صحبت کنید.

2-تمرین آسیب­پذیری.

3-افزایش همدلی

4-تلاش برای مقابله با ناامیدی

5-تمرین برای تعمیق دلبستگی

6-کمک به برقراری رابطه جنسی(ممکن است برای این کار نیاز به کوچینگ رابطه جنسی داشته باشید)

7-آموزش مرزهای رابطه و احساس رضایت

8-شناسایی و مطرح کردن نیازها و ظرفیت طرفین

چگونه بهترین کوچ را برای خودم انتخاب کنم؟

برای انتخاب یک کوچ مناسب ابتدا باید ضرورت و فلسفه وجود آن را در زندگیتان درک کنید.

آیا آن ها سعی میکنند رابطه شما را با یک مدل سنتی مطابقت دهند و آن را به هر قیمتی حفظ کنند؟ یا اینکه کوچ شما با گسترده کردن بینش شما، تشویقتان میکند تا تصمیم­های درستی را اتخاذ کنید؟

این مهم است که بدانید آیا رویکرد کوچ شما بر پایه تعادل بین احساس شادی در فرد و رابطه رضایت بخش است یا خیر. برخی از کوچ­ها فقط بر دلبستگی تمرکز میکنند و باعث میشوند افراد نیازهای فردی خود را کنار بگذارند، که این کاری درست و اصولی نیست. برخی دیگر نیز صرفا بر نیازهای فردی شما تمرکز میکنند و نمیتوانند به شما یاد دهند که چگونه به شریک زندگی خود توجه کنید.

هنگام انتخاب یک کوچ رابطه مطمئن شوید که آن ها با شما مانند یک بزرگسال برخورد میکنند. بسیاری از کوچ­ها از یک الگوی ارتباطی یکسان برای همه استفاده میکنند و حتی درباره گزینه­های جایگزین حاضر به بحث نیستند.

در نهایت باید متوجه شوید که کوچ شما یک کوچ تجربیست یا یک کوچ گفتگو. چرا که یک کوچ تجربی میتواند خدمات کوچینگ گفتگو را نیز ارائه دهد در حالیکه عکس این موضوع صادق نیست.

هزینه یک کوچ رابطه چقدر است؟

کوچ­های رابطه مبالغ متفاوتی را با توجه به شرایط مختلف دریافت میکنند.

هنگام بررسی هزینه­ها ممکن است بخواهید آن­ها را با درمانگران محلی منطقه خودتان مقایسه کنید و هزینه مشابهی را درنظر بگیرید. در هر صورت اگر در رابطه خود با مسئل جنسی مواجه هستید در نظر داشته باشید فردی را پیدا کنید که هم به عنوان کوچ جنسی و هم به عنوان کوچ رابطه آموزش دیده باشد. با توجه به تخصص آن­ها، هزینه متفاوتی را باید برای دریافت خدمات پرداخت کنید.

برای برای مطالعه بیشتر درباره کوچینگ میتوانید پیج مارا در اینستاگرام دنبال کنید