کوچ زندگی شخصی خود باشیم

کوچ زندگی شخصی است که به شما در مدیریت جنبه های مختلف زندگی کمک می کند. از اهداف شغلی گرفته تا امور مالی و زندگی شخصی. در حالی که مربیان زندگی افراد حرفه ای هستند که در مقابل فعالیت خود هزینه ای دریافت می کنند، اما هر کدام از ما این قدرت را داریم که سرنوشت خود را تغییر دهیم.

درونگرا بودن

 1. الگو های رفتاری و فکری خود را شناسایی کنید. اگر تصمیم دارید مربی زندگی خود باشید لازم است الگو های رفتاری و فکری خود بشناسید این کار به شما کمک میکند تا نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید و تشخیص دهید که کدام جنبه های زندگی شما به پیشرفت نیاز دارد. به یاد داشته باشید که قبل از رفع مشکل، ابتدا باشد مشکل را شناسایی کند. تمرین کنید تا در مواردی زندگی خود را با دیدگاه عینی تر یعنی از چشم دیگران ببیند. این تمرین ممکن است ماه ها به طول انجامد.

توجه کنید که چگونه نسبت به استرس، هیجان، عصبانیت و اضطراب واکنش نشان می دهید. درحالی که این احساسات جزء احساسات تمام بشر است، همه ما در مواقع دچار شدن به این احساسات متفاوت عمل می کنیم. آیا این احساسات منفی را به خوبی اداره می کنید یا به آنها اجازه میدهید که به شما ضربه بزنند. به آنچه باعث ایجاد این احساسات می شود، توجه کنید : مدرسه، دانشگاه، محل کار، خانه و غیره.

 1. به روابط خود با دیگران توجه کنید. روابط شما با دوستان، اعضای خانواده و همکاران، اطالاعات زیادی راجع به نوع شخصیت شما نشان می دهد. سوالات زیر را از خود بپرسید :

آیا غالبا با دوستان و اعضای خانواده مشاجره می کنید؟ کدام یک از دوستان و افراد خانواده بیشتر شما را تحریک می کند که مشاجره کنید ؟
چگونه اختلافات را حل می کنید ؟ آیا سازش می کنید یا همیشه در موضع خود می مانید؟
آیا افراد خاصی در زندگی شما وجود ندارند که به شما احساس ناامنی می دهند؟ چرا ؟
آیا از عزیزان خود غافل بوده اید و یا آن ها را نادیده گرفته اید؟ چه زمانی به یک دوست و یا حتی به خود نشان داده اید که از آنها مراقبت می کنید ؟

 1. ترس ها و ناامنی های خود را در مورد آینده مشخص کنید. این کار به شما کمک می کند تا ترس های خود را شناسایی کنید. نکته اصلی این است که تعیین کنید آیا ترس های شما عقلانی هستند یا خطر واقعی یا این که ناشی از ناامنی شخصی هستند.

برای اینکه کوچ زندگی خودتان باشید تمرین زیر را انجام دهید:

به یک ترس فکر کنید. به عنوان مثال من از بازگشت به مدرسه می ترسم، زیرا فکر می کنم دانش آموز زرنگی نیستم. حال تصور کنید که یکی از دوستان خوب یا اعضای خانواده به شما گفته است که این گونه احساس می کند. چه واکنشی نشان می دهید؟ چه توصیه ای به او می کنید؟ آیا به دوستتان می گوید که تسلیم شود و یا به او می گوید که تلاش بیشتری بکند ؟ ما اغلب به دلیل تعصبی که نسبت به ناامنی های خود داریم، دیگران را بهتر نصیحت می کنیم.
به یاد داشته باشید که حتی موفق ترین مخترعین، کارآفرینان و دانشمندان نیز در یک نقطه از زندگی به ظرفیت های خود شک داشتند. احتمالا اطرافیانشان به آنها گفته بودند، آنچه می خواهند انجام دهند غیر ممکن است، اما با این وجود آنها تلاش خود را کردند و رویاهای خود را دنبال کردند.

 1. یک ژورنال از رفتار های خود تهیه کنید. نوشتن، راهی عالی برای پیگیری آنچه در زندگی شما اتفاق می افتد، چه خوب و چه بد و چگونگی واکنش شما در شرایط مختلف است. مرور این ژورنال به شما کمک می کند تا چشم انداز بهتری از فعالیت های خود داشته باشید و مشکلات و رفتار هایی که همیشه به صورت ناآگاهانه تکرار می کنید را مشخص کنید.

پس از گذشت زمان بازگردید و مطالب قدیمی را دوباره بخوانید. حال که دیگر در آن شرایط نیستید، فکر می کنید واکنش مناسبی نسبت به موضوع از خود نشان داده اید؟ چگونه می توانستید این کار را بهتر انجام دهید؟ این موارد را برای آینده در نظر داشته باشید.
 

با انتخاب مسیر درست کوچ زندگی خودتان باشید!

 1. علایق خود را مشخص کنید. بهترین راه برای  تبدیل شدن به یک کوچ زندگی یا مربی زندگی خوب و داشتن یک زندگی کامل این است که وقت خود را صرف انجام کارهایی کنید که به آنها اهمیت می دهید و به آنها علاقه دارید. فکر کنید به چه موضوعی علاقه دارید؟ به عنوان مثال به هنر، علم، سیاست و غیره علاقه دارید. به آنچه می خواهید از خود به جا بگذارید فکر کنید. چگونه می خواهید جهان اطراف خود را تحت تاثیر قرار دهید؟ این سوالات به شما کمک می کند تا مسیر شغلی مناسبی را برای خود پیدا کنید.

بیاموزید که بین سرگرمی و علایق بزرگ خود تمایز قائل شوید. فقط به دلیل این که دوست دارید گیتار بزنید، لزوما نباید موسیقی را به عنوان حرفه خود دنبال کنید. اما می توانید گیتار زدن را به عنوان سرگرمی انتخاب کنید و در کنار آن رویای بزرگ تر خود را نیز  دنبال کنید.
فقط به این دلیل که موضوعی که به آن علاقه دارید، پر سود نیست، درست از علایق خود بر ندارید. به این علایق شما پر سود نیست به معانی این نیست که باید از آن ها دست بردارید. در واقع خلاف این موضوع صحت دارد. زندگی به معنای یادگیری تعادل در کار و زندگی است و تسلیم شدن در هر مورد، به سلامتی احساسی شما آسیب می رساند.
 

 1. استعداد های خود را کشف و توسعه دهید. اگر می خواهید از تمام پتانسیل های خود استفاده کنید، مجبور هستید که استعداد های جدیدی در وجود خود کشف کنید و آنها را تقویت نمایید. کشف استعداد های پنهان به موفقیت شما کمک زیادی می کند. در موضوعاتی که به آنها علاقه دارید، در دوره ها و کلاس ها شرکت کنید، حتی اگر تجربه قبلی ندارید، حتما این کار را انجام دهید. اگر فهمیدید که در زمینه هایی مهارت ندارید، اصلا ناامید نشوید. به یاد داشته باشید، همین که متوجه شده اید که در چه زمینه هایی مهارت ندارید، هم گام مهمی برداشته اید.
 1. اهداف خود را با اشتیاق و مسئولیت پذیری دنبال کنید.برای تبدیل شدن به یک کوچ زندگی خوب لازم است اهداف خود را با اشتیاق و مسئولیت پذیری دنبال کنید. وقتی در ذهن خود روی چیزی تمرکز می کنید، با آن همراه باشید. برای موانعی که در سر راه شما قرار دارد، آماده باشید و انتظار نتایج فوری نداشته باشید. همه نتایج خوب، زمان و تلاش زیادی می طلبد اما در پایان زمانی که به اهداف خود می رسید، ارزش این تلاش را خواهد داشت. به یاد داشته باشید که در چند سال دیگر خیلی بیشتر از این که برای کارهایی که انجام داده اید، پشیمان باشید، برای کارهایی که انجام نداده اید پشیمان خواهید بود.

 1. ثابت قدم باشید. در زندگی همه ما بدون شک افرادی هستند که سعی می کنند که از وجود ما سود ببرند. چه از نظر مالی و چه از نظر عاطفی. در حالی که شما باید از یک طرف تلاش کنید که فردی حساس و دلسوز باشید، اما باید خیلی مواظب باشید و اجازه ندهید که مردم از شما سوء استفاده کنند. وقتی مردم از شما درخواست پول می کنند و دائما از شما انتظار دارند، این اشخاص درحال سوء استفاده از شما هستند.

وقتی کسی یا چیزی شما را آزار می دهد، اعتراض کنید. خواه آن شخص کارفرمای شما باشد، همسرتان یا یکی از اعضای خانواده تان، باید خط قرمز هایی برای خود مشخص کنید و به آنها نشان دهید که نمی توانند از این خط قرمز ها عبور کنند.
 
 

چشم انداز مثبت

 1.  اگر می خواهید کوچ زندگی خودتان باشید باید بیاموزید که افکار منفی خود را ساکت کنید. شاید این جمله را شنیده باشید که “شما همان چیزی هستید که می گویید و تصور می کنید. ” تصور مثبت این قدرت را دارد که شما را به سمت رویاهایتان هدایت کند. مثبت اندیشی بدون اتفاقاتی که برای شما رخ می دهد، پایه و اساس دادن زندگی شادتر است.

اما اگر خود را با داشتن یک فکر منفی گرفتار کنید، قدمی به عقب برداشته اید. فکر هایی که احساس می کنید منفی است را شناسایی کنید و آن ها را به عنوان افکار منفی برچسب گذاری کنید. با یادگیری کنترل ذهن می توانید نگرانی ها و ناامنی های خود را دور بریزید.
برای این کا آرامش بیشتری داشته باشید، یک تمرین برای مراقبه کردن شروع کنید. این کار به افزایش آگاهی ذهن نیز کمک می کند. مدیتیشن نه تنها به شما نحوه خاموش کردن افکار منفی را به شما آموزش می دهد، بلکه به شما در آرام کردنه همه افکار، چه خوب و چه بد، کمک می کند. بنابراین می توانید یاد بگیرید که از لحظه حال، لذت ببرید.
 

 1. اطراف خود را پر از افراد مثبت کنید. به یاد داشته باشید که انرژی و رفتار انسان ها روی شما نیز تاثیر می گذارد. بخصوص اگر زمان زیادی را به آنها بگذرانید. نکته مهم این است که سعی کنید وقت خود را بیشتر با افراد مثبت بگذرانید. قبل از این که از دوستان و اعضای خانواده خود که فکر می کنید افکار سمی دارند، فاصله بگیرید، سعی کنید تاثیر مثبتی در نگرش آنها بگذارید. فورا به رابطه های عاطفی و جسمی نادرست خاتمه دهید.
 1. سپاسگزار باشید. بسیاری از ما خود را با توجه به چیز هایی که نداریم تعریف می کنیم. این کار نشان می دهد که ما انسان های ناقصی هستیم. هر روز زمانی را اختصاص دهید و به خاطر هر چه در زندگی دارید، سپاسگزاری کنید. با این کار پیامی به ذهن خود می فرستید که شما انسان کاملی هستید و نعمت های زیادی دارید. این باعث می شود که شما روز به روز غنی تر شوید.

 
سعی کنید خاطرات خوب خود را در ذهن نگه دارید، در حالی که این طور به نظر می رسد که فراموش کردن خاطرات غم انگیز کار سختی است. اما می توانید جای این خاطرات را در ذهن با خاطرات خوب پر کنید. بسیاری از ما خاطرات خوب خود را خیلی زود فراموش می کنیم. به بهترین روز های زندگی خود دوباره بیاندیشید و آنها را در ذهن حفظ کنید.  همچنین از انسان های شگفت انگیزی که در زندگی شما هستند، قدردانی کنید.