کوچ والدین کیست؟1

کوچ والدین کیست و آیا به آن نیاز دارم؟

کوچ والدین کیست؟

وقتی در جایگاه والدین در تصمیم گیری دچار مشکل میشوید، چه میکنید؟ از سایر والدین درخواست کمک میکنید یا سایر گروه هایی که با آن ها ارتباط دارید؟ پاسخ هر کدام که باشد نتیجه یکسان است. کمتر کسی میداند که پاسخ درست چیست. حتی اگر به سراغ کتابی در خصوص والدین بروید خواهید دید که مطالب هر کتاب با کتاب دیگر متناقض است.

با همه این موارد شما همچنان نتوانسته اید به راه حلی درست دست پیدا کنید. باید منطقی عمل کنید یا احساسی؟ آیا تصمیمات باید همین قدر سیاه و سفید گرفته شوند؟ فرزندان شما در طولانی مدت از والدگری شما چه می آموزند؟ آیا توانسته اید در این حوزه به شایستگی برسید؟

در چنین مواردی ممکن است از خود بپرسید که آیا به یک کوچ والدین نیاز دارید؟ یک کوچ والدین که در حوزه روانشناسی نیز آموزش دیده است میتواند به شما کمک کند. از این بابت نگرانی نداشته باشید چرا که آن ها میتوانند پویایی کل خانواده شما را بهبود ببخشند نه فقط چالش هایی که با فرزندانتان دارید.

آنها همچنین میتوانند به والدینی که از هم جدا شده اند، افرادی که مایل به فرزندآوری هستند اما روش های متفاوتی برای برای پرورش در نظر دارند و یا خانواده­هایی که کودکان بی سرپرست را به فرزندخواندگی میگیرند کمک کنند.

بنابراین کوچ والدین کیست؟ به یکی از آنها نیاز دارید؟ ما قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم.

کوچ والدین کیست و چه مواردی را قبل از مراجعه به آن باید بدانیم؟

کوچ والدین به سادگی میتواند یه فرد با تجربه باشد که مشاوره میدهد. اما در مفهوم حرفه ای به معنای متخصصی است که به شما در خصوص مسائل پرورش فرزندتان در یافتن پاسخ ها و اجرای راه حل ها راهنماییتان کند.

ممکن است متوجه شوید که کوچ های والدین در زمینه روان درمانی اموزش دیده اند. شخصی که خدمات کوچینگ والدین را به شما ارائه میدهد میتواند درمانگر کودک یا خانواده باشد. عملکرد آنها را میتوانید با زاویه دیدهای متفاوتی که دارند و سطح تخصصشان بسنجید. بنابراین شاید لازم باشد با تک تک افراد خانواده جلسه بگذارند، نه فقط با افرادی که نقش والد را دارند، تا بتوانند به وضعیتتان کمک کنند.

برخی از کوچ های والدین مدرک تخصصی این کار را دارند. آنها ممکن است روان درمانگر نباشند اما آموزش های متمرکز بر کوچینگ والدین (یا سایر زمینه های کوچینگ) را دیده باشند.

هرچند اگر به فردی مراجعه کرده اید که در این زمینه مدرکی ندارد، به این معنی نیست که آن شخص یک کوچ والدین نیست و نمیتواند به شما کمک کند. شما هستید که تصمیم میگیرید از کجا کوچ خود را بیابید و اعتبارش را بسنجید. قبل از انتخاب فردی که بخواهد به خانواده شما کمک کند، همه شرایط را در نظر بگیرید و تصمیمی آگاهانه بگیرید.

همانطور که در دیگر مقاله ها، همچون مقاله کوچینگ رابطه گفتیم بین درمان و کوچینگ تفاوت هست. درمانف بر یافتن علت اصلی مشکلات متمرکز میشود. در حالیکه کوچینگ بیشتر بر پشت سر گذاشتن آن علت و تمرکز روی آنچه که میتواند برای بهبود مشکل فعلی یا دستیابی به هدف مورد نظر انجام داد میپردازد.

هم درمانگر و هم کوچ والدین میتواند تاثیر مثبتی روی زندگی و خانواده شما داشته باشد. شما باید تصمیم بگیرید که کدام یک برای مشکل به خصوص شما بهتر است. برخی از متخصصان هستند که مشاوره های کوتاه و رایگان ارائه میدهند تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید که کدام یک را انتخاب کنید.

آیا به یک کوچ والدین نیاز دارم؟ چه کمکی میتواند به من بکند؟

حال که دیگر میدانید کوچ والدین کیست، این سوال پیش می آید که آیا به آن نیاز دارم؟ یا این که بپرسید آیا نمیتوانم به مشورت های دیگران و پاسخ های گوگل برای رفع مشکلات فرزندپروری خود اکتفا کنم؟ همانطور که در ابتدا به آن اشاره کردیم، این روش میتواند نتایج مختلف و گیج کننده ای در اختیارتان قرار دهد.

واضح است که همه والدین در تلاشند تا هنر پدر و مادر خوب بودن را به دست آورند. بنابراین هر چیزی که در به دست آوردن این هنر به شما کمک کند، امری مفید است. حتی اگر از دوستانتان کمک بخواهید و یا مسائلتان را در گوگل سرچ کنید.

با این حال اگر با هر یک از مسائل زیر سر و کله میزنید عاقلانه است که از یک کوچ حرفه ای والدین و یا حتی درمانگر خانواده کمک بگیرید. این مسائل عبارتند از:

 • حس غرق شدن در وظایف روزمره والدین تا حدی که بعضی روزها تسلیم شوید. تسلیم به این معنی که تمام یک روز را در رختخواب بمانید و یا آن طور که انتظار دارید از فرزندتان مراقبت نکنید.
 • مشاجره با والدین دیگر در خصوص تربیت فرزندان.
 • حس از دست دادن علاقه و وابستگی به فرزندان.
 • چالش در اجرای قوانین خانه.
 • مشکل در کنترل کودکان بیش از حد سرکش و یا کودکانی که نمیتوانند هیجانات خود را کنترل کنند.
 • حل مشکلات کودکی که شب ها کابوس میبیند، شب ادراری دارد و نمیتواند برا اضطراب جدایی غلبه کند.
 • کمک به کودکانی که توانایی دوست یابی ندارند.
 • حل این مسئله که فرزندتان زورگویی میکند و یا برعکس مورد آزار و اذیت دیگران قرار میگیرد.
 • تربیت کودکی با شرایط خاص مثلا کودکی که با مرگ یا تروما سروکار دارد.
 • پرورش فرزندی که به سرپرستی گرفته شده و با خانواده خود سازگار نیست.

و مواردی مشابه. علت نیاز شما به کوچ والدین میتواند منحصر به فرد باشد. و هر کوچ میتواند توانایی های خاص خود را برای کمک به موقعیت شما داشته باشد.

یک کوچ والدین به شما کمک میکند در هر یک از مسائل این چنینی، یک دیدگاه شخص ثالث داشته باشید. انها به شما کمک میکنند تا موقعیتتان را کنترل کنید و بهترین راه در زندگی بخصوصتان را انتخاب کنید. کوچ والدین میتواند به سوالاتی مانند:

 • چگونه به بچه ها یاد میدهید تا پول خود را مدیریت کنند؟
 • آیا فرزندانتان-حتی وقتی امتناع کنند- را وادار به انجام کارهای منزل میکنید؟ چه تنبیهی برای آن باید در نظر گرفت؟
 • آیا در تنبیهات زیاده روی میکنید و ممکن است از روی عصبانیت باشند؟ یا برعکس به صورت افراطی آسان گرفته اید؟
 • چگونه باید فرایند جدا کردن تخت فرزندتان از خودتان را انجام دهید؟
 • اگر فرزندتان در رفتن به مدرسه و انجام تکالیف کوتاهی کند، چه میکنید؟
 • چطور به فرزندتان کمک میکنید تا بر ترس های غیرمنطقی اش غلبه کند؟
 • آیا فرزندانتان به طور غیرعادی سرکش هستند یا این امری معمول در بچه هاست؟
 • بهتر است که فرزندتان را به مهد کودک بفرستید و به سرکار بازگردید؟ یا نیاز دارید تا زمان بیشتری را در خانه بگذرانید؟

موارد بالا صرفا مثال هستند و ممکن است شما مسائل متفاوت تری داشته باشید.

فرزندپروری کار سختی است و بیشتر اوقات هیچ پاسخ قطعی “سیاه یا سفیدی” وجود ندارد. بسیاری از موارد بالا میتواند با پاسخ هایی همراه باشد که صرفا مختص به شرایط خاص یک خانواده است.

یک کوچ حرفه ای والدین با تجربه است و میتواند همه چیز را همراه با جزئیات، از فاصله دور ببیند. آن ها کمک میکند تا با خانواده خود به اهدافی که میخواهید برسید.

نتیجه گیری: کوچ های والدین به هر پدر و مادری میتوانند کمک کنند.

یک کوچ والدین میتواند یک درمانگر باشد یا یک شخص آموزش دیده در این حوزه و یا یک فرد بسیار با تجربه باشد. اما معمولا این اصطلاح به حرفه ای اشاره میکند که در یک بستر تخصصی عمل میکند تا به شما کمک کند.

در هرحال درخواست کمک اولین قدم برای پیدا کردن راه حل است و اینکه شما به دنبال پاسخ هستید نشان میدهد که واقعا به فرزندان و خانواده خود اهمیت میدهید. و این برای شروع عالی است.

برای مطالعه بیشتر در این مورد میتوانید پیچ اینستاگرام ما را دنبال کنید.

همچنین پیشنهاد میشود مقاله کوچینگ چیست را مطالعه بفرمایید.