مراحل لایف کوچینگ

کوچینگ به ما کمک می‌کند زندگی خود را تغییر دهیم و عادت‌های موثر را جایگزین رفتارهای مخرب کنیم. یکی از مسائلی که در زندگی بسیار قابل اهمیت است مسئله رسیدن به شادکامی و خوشنودی است. اگر احساس می‌کنید از درون این حس در شما وجود ندارد بهتر است با یک کوچ زندگی رابطه داشته باشید.

بسیاری از افراد برای ایجاد تغییرات مهم در زندگی شان ، مانند شروع کار جدید، به دنبال کوچ ها هستند. با این حال ، بسیاری از مردم و افراد صرفا برای دستیابی به زندگی شادتر و پرمعناتر به سراغ کوچ ها می روند.

علائم بسیاری وجود دارند که حاکی از نیاز شما به کمک کوچ ها هست. مثلا:

  • تحریک پذیری
  • استرس و یا اضطراب زیاد
  • ناتوانی در ترک عادت های بد
  • کمبود احساس رضایت زندگی اجتماعی شما
  • احساس نارضایتی در محل کار
  • احساس قفل شدن خلاقیت

در سال های اخیر ، کوچ ها در جریان اصلی حضور قابل توجهی داشته اند. در واقع ، تعداد زیادی از مدیران و کارآفرینان با کوچ ها برای دستیابی به موفقیت در زندگی حرفه ای و شخصی خود همکاری میکنند.

شاید مهم‌ترین دلیلش این باشد که نمی‌توان یک فرمول جادویی برای داشتن یک زندگی بهتر نوشت و به همه انسان‌ها وعده داد که با اجرای این فرمول به سعادت و شادکامی خواهید رسید. در واقع هر انسانی نیازها، خواسته‌ها، استعدادها و پتانسیل‌های منحصر به خود را دارد بنابراین نمی‌توان گفت پیروی کردن از فرمولی که برای عده‌ای نتیجه‌بخش بوده، برای سایرین هم مؤثر و مثمرثمر خواهد بود.

با این اوصاف باید به دنبال یک راهکار به مراتب اختصاصی‌تر بود؛ کوچینگ بهترین گزینه‌ای است که پیش رویتان قرار دارد و به شما کمک می‌کند تا برای بهتر شدن زندگی‌تان به یک فرمول طلایی برسید.

شما بهترین متخصص زندگی‌تان هستید!

هرکس تعریف متفاوتی از شادکامی، سعادت، موفقیت یا حتی سلامتی دارد. به علاوه نگرش‌ها، ارزش‌ها، باورها و دیدگاه‌های افراد متفاوت از یکدیگر است. اما این قانون درباره همه افراد صدق می‌کند: هیچ‌کس به اندازه خودت به زیر و بم زندگی‌ات و نقاط پنهان و آشکار شخصیتت آگاه نیست. فقط گاهی اوقات افراد از نقاط قوت، نقاط قابل بهبود (نقاط ضعف) و جنبه‌های مختلف زندگی‌شان شناخت کافی ندارند.

در چنین شرایطی فرد به یک لایف کوچ و راهنما نیاز دارد تا به خودآگاهی رسیده و دانش و بصیرت خود را افزایش دهند. این شکل از خودآگاهی سرچشمه و منشأ تغییر و تحولات بزرگی در زندگی افراد خواهد بود.

مراحل لایف کوچینگ

ارزیابی

ارزیابی ارزشیابی یک روش منظم برای تعیین نتیجه و شایتگی است. در مرحله ارزیابی، ما ابزار و جهت مورد نیاز شما را برای نگاه دقیق به خود بدون انتقاد ارائه می دهیم و اهداف و اقدامات شخصی و سازمانی را برای موفقیت مشخص می کنیم. ارزیابی یک گام کلیدی در هر مکالمه مربیگری است و مربی را ملزم می کند تا سؤالات روشنگری بپرسد، به طور جدی گوش کند و اوضاع را از دیدگاه های مختلف ببیند. ارزیابی دارای مراحلی است که این مراحل شامل موارد زیر است:

جمع آوری داده ها

ما با استفاده از ابزارهای ارزیابی، گفتگوها و باز خورد 360 درجه، درک عمیقی از شما و دنیای شما ایجاد می کنیم. با هم انگیزه های اساسی، ارزش ها و درایوها را شناسایی می کنیم. بااستفاده از نتایج ارزیابی عملکرد نقاط قوت و قابل بهبود را شناسایی می کنیم.
در این مرحله، در صورت لزوم ممکن است کوچینگ شما را برای بازخورد و جهت گیری درگیر کند. این بازخورد خاص اغلب توسط مراجعه کنندگان به عنوان ورودی اضافی مورد استقبال قرار می گیرد، زیرا آنها شروع به تعیین انتظارات و توسعه اهداف معنی دار و اقدامات موفقیت برای مربیگری می کنند.

تعریف هدف

شروع هر گونه تعامل مربیگری باید با یک هدف مشخص شروع شود. هدف یکی از سه نوع مکالمه است: توسعه (بهینه سازی نقاط قوت)، شغلی (آماده شدن برای نقش دیگر)، یا عملکرد (غلبه بر موانع یا مقابله با شکاف های عملکرد). برای روشن کردن این هدف یا اهداف گفتگو، از شرکت کنندگان مربیگری انواع سؤالات زیر را بپرسید:
* دوست دارید در پایان این گفتگو چه نتیجه ای داشته باشید؟
* وقتی امروز تمام شد، موفقیت به نظر می رسد؟
* دوست دارید به خاطر زمان مشترک ما به چه چیزی برسیم؟
پرسیدن و تأیید این هدف بسیار مهم است، بنابراین تفاهم و توافق متقابل وجود دارد. به طور واضح ما آرزوها، نگرانی ها، نقاط قوت و رویکرد شما به رهبری و زندگی را روشن خواهیم کرد. در صورت لزوم، ما فراتر از هدف اولیه گفته شده برای مشخص کردن نگرانی یا مسئله اساسی می پردازیم. سپس ما با شما همکاری خواهیم کرد تا اهداف خاصی را برای مربیگری تعیین کنید.
ما همچنین صلاحیت ها و کارهایی را که به شما در رسیدن به اهداف اعلام شده شما کمک می کند، شناسایی خواهیم کرد. ما در مرحله بعدی این صلاحیت های مورد نظر را کشف و ایجاد خواهیم کرد.

پرس و جو و تمرین

در طی یکسری جلسات مربیگری، ما از یک فرآیند چرخه ای تحقیق، تأمل، تمرین و پالایش برای افزایش خودآگاهی و اجرای اقدامات جدید استفاده می کنیم.
جنبه های اصلی این مراحل کوچینگ یا همان فرآیند کوچینگ شامل موارد زیر است:

شناسایی و کاوش الگوهای تفکر و رفتار

شما و مربی خود مدل های ذهنی، فرضیات، اعتقادات و انتخاب هایی را که سیستم عامل شما را تشکیل می دهد و همچنین روش منحصر به فرد شما برای برقراری تعامل با جهان را شناسایی و کشف خواهید کرد. سپس ما بررسی خواهیم کرد که چگونه این الگوها، تفکر و رفتار را پشتیبانی می کنند یا که نه، مانع پیشرفت در رسیدن به اهداف شما می شوند.

شناسایی موانع

شما با مربی خود کار خواهید کرد تا بفهمید اکنون چه چیزی شما را متوقف کرده است. موانعی برای تغییر که شما نتوانسته اید به تنهایی آن را برطرف کنید، چیست؟ مربی شما به شما کمک می کند تا راه هایی را انتخاب کنید که بتوانید از همه ی پتانسیل خود استفاده کنید و ابزار و تکنیکی را برای شما فراهم می کند تا بتوانید رفتار خود را در صورت پایدار تغییر دهید. راهی را انتخاب می کند که متناسب با شما باشد و شما را در جایی که می خواهید قرار دهد.

تمرین

شما و مربی خود استراتژی هایی را برای اعمال رفتارهای جدید مشخص خواهید کرد که به شما در دستیابی به اهداف تان کمک می کند. سپس در دنیای خود با این رفتارهای جدید آزمایش خواهید کرد. مربی شما در هنگام ادغام یادگیری مراحل کوچینگ جدید در زندگی روزمره، بازخورد و مشاهداتی را ارائه خواهد داد. با گذشت زمان، شما تسلط بر الگوهای تفکر و هستی تازه اتخاذ شده خود را توسعه دهید. این تسلط برای رشد و تحول پایدار اساسی است.

تکمیل

در این مرحله از مراحل کوچینگ، پیشرفت و برنامه ریزی خود را برای آینده ارزیابی می کنید که این مراحل شامل:

ارزیابی نتایج مربوط به مربیگری

شما، مربی و مدیر خود در صورت لزوم خواهید بود، که پیشرفت خود را در برابر اهداف اعلام شده ارزیابی کرده و تغییرات تأثیر سازمانی را می سنجید.

رشد آینده

اما بعد از ارزیابی چه مرحله ای است؟ چگونه به برای به جلو رفتن ادامه خواهید داد؟ شما و مربیان خود برنامه ای را برای یادگیری و توسعه ایجاد خواهید کرد که شامل بازخورد و توصیه های مدیر شما می شود.

برنامه ریزی

وقتی به عادت های قدیمی، عادت می کنید، چگونه راه درست را تشخیص خواهید داد؟ چگونه می توانید به سرعت گروه بندی مجدد کنید؟ مربی شما هنگام تهیه یک برنامه بازیابی، به شما کمک می کند تا بر مشکلاتی که ممکن است در آینده برایتان پیش بیاید غلبه کنید و او در این راه شما را پشتیبانی و راهنمایی می کند.